Ξανά… πρώτη η Λυών (videos)

Πέρασε ξανά 3η η Μονακό (video)

Πήρε αυτό που… ήθελε η Σεντ Ετιέν

Η Λυών δείχνει αποφασισμένη να τα δώσει… όλα για τον τίτλο, καθώς για την 34η αγωνιστική του Σαμπιονά, πέρασε με το εμφατικό 4-2 από την έδρα της Ρεμς, καθαρίζοντας… από το πρώτο ημίχρονο τον αγώνα. Έτσι, οι «λιονέ», που δεν έχασαν για 4η σερί αγωνιστική (3-1-0) είναι ξανά στην κορυφή και ισόβαθμη με την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έχει πάντως έναν αγώνα λιγότερο! Η γηπεδούχος μάχεται για την παραμονή της και παρέμεινε στο +1 από την ζώνη υποβιβασμού!

Η φιλοξενούμενη μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έκανε το 2-0 με τους Τολισό στο 2’ και Λακαζέτ στο 6’…. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 13’, μειώνοντας με τον Πεζέ, αλλά ο Ενζί έκανε το 3-1 στο 20’. Σκορ που έμεινε μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου!

Στο δεύτερο μέρος, η Λυών έριξε το ρυθμός της, και με εξαίρεση μία-δύο στιγμές της Ρεμς δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Τελικά είχαμ δυο γκολ στο τέλος. Ο Τακαλφρέντ έκανε το 4-1 με αυτογκόλ στο 90’ και τον Σαρμπονιέ στο 90’+1 διαμόρφωσε το τελικό 4-2!
Οι συνθέσεις
ΡΕΜΣ: Αγκασά, Μαντί, Φοφανά, Τάκαλφρεντ, Ρομπέρζ, Ντεβό, Ποζέ (85’ Σαρμπονιέ), Ονιάνγκ, Ντιέγκο, Φορτές (66’ Ντε Πρεβίλ), Μουκαντζό (78’ Νγκογκ).
ΛΙΟΝ: Λόπες, Μπεντιμό, Ουμτιτί, Κονέ, Ζαλέ, Γκοναλόν, Γκρενιέρ (63’ Φερί), Τολίσο, Φεκίρ (81’ Μαλμπράνκ), Νζιέ (84’ Γιαταρά), Λακαζέτ.

Αναλυτικά για την 34η αγωνιστική του Σαμπιονά έχουμε:
Παρασκευή
Μαρσέιγ-Λοριάν 3-5 (59’ Α. Αγιού, 67’ Μορέλ, 76’ Μπατσουαγί / 10’, 84’ Τ. Αγιού, 13’ Μπελουγκού, 68’ Φιλιποτό, 86’ Οτρέ)
Σάββατο
Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ 6-1 (1′ Μάξουελ, 4′ Καβάνι, 73′ πεν., 29′, 44′, 77′ Λαβέτσι/59′ Μπάσα)
Μπορντό-Μετς 1-1 (83′ Καζρί/24′ Σασί)
Καέν-Γκινγκάμπ 0-2 (49′ Μποβιού, 66′ Μαρβό)
Εβιάν-Μπαστιά 1-2 (42′ Σουνού / 57′, 87′ Καμανό)
Ρεν-Νις 2-1 (47′ Πρτσιτς, 90′ Κοντράσεν – 22′ Μποτεάκ)
Τουλούζ-Ναντ 1-1 (22′ Ρεγκατέν / 88′ Μπεντόγια)
Κυριακή
Σεντ Ετιέν-Μονπελιέ 1-0 (20′ Γκραντέλ)
Λανς-Μονακό 0-3 (36’ Καράσκο, 44’ Μαρσιάλ, 72’ Σίλβα)
Ρεμς-Λιόν 2-4 (13’ Πεζέ, 90+2’ Σαρμπονιέ/2’ Τολισό, 6’ Λακαζέτ, 19’ Ενζί, 90’ αυτ. Τακαλφρέντ)