Η Μπόκα θριαμβεύτρια στο ντέρμπι (videos)

Η Μπόκα Τζούνιορς ήταν η μεγάλη νικήτρια στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό ντέρμπι της Αργεντινής, καθώς εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη του «Μπομπονέρα» για να νικήσει 2-0 την «αιώνια» αντίπαλό της Ρίβερ Πλέιτ και να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα…
Το παιχνίδι έγινε για την 11η αγωνιστική και φαινόταν να οδεύει προς «λευκή» ισοπαλία, όμως όλες οι συγκινήσεις του κρύβονταν τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο γκολ σε τρία λεπτά, απέναντι σε μια αποσβολωμένη από την εξέλιξη αντίπαλο.
Το σκορ για την γηπεδούχο άνοιξε ο Κριστιάν Παβόν στο 85’ και στο 88’ ο Πάμπλο Χαβιέρ Πέρες «έγραψε» το 2-0 εν μέσω αποθέωσης, αφήνοντας τη Ρίβερ να ισοβαθμεί τώρα στη δεύτερη θέση με τη Σαν Λορέντζο.

Οι συνθέσεις
ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ: Οριόν, Περούσι, Κάτα Ντίας, Γκιγιέρμο Μπουρδίσο, Μονσόν, Κούμπας, Μέλι (80′ Πάμπλο Πέρες), Λοδέιρο, Καρίσο (68′ Παβόν), Αντρές Τσάβες (62′ Γκάγκο), Οσβάλντο.
ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ: Μπαροβέρο, Μαμάνα, Μαϊδάνα, Πεσέλα, Βανχιόνι, Κρανεβίτερ, Κάρλος Σάντσες, Ρόχας, Ντριούσι (71′ Γκονσάλο “Πίτι” Μαρτίνες), Μόρα, Τεόφιλο Γκουτιέρες (71′ Καβενάγκι).

Αναλυτικά για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αργεντινής είχαμε:
Παρασκευή
Γοδόι Κρουζ – Σαρμιέντο 1-0 (55′ Χάιμε Αγιοβί)
Σάββατο
Ολίμπο – Εντουδιάντες 0-0
Χιμνάσια Λα Πλάτα – Νιούελς Ολντ Μπόις 0-0
Σαν Λορέντζο – Βέλεζ Βάρσφιλντ 1-0 (83′ Ματίας Καρούσο)
Αρχεντίνος Τζούνιορς – Αλντοσίβι 0-1 (45′ Πάμπλο Λουγκουέρσιο)
Ράσινγκ Κλουμπ – Λανούς 2-0 (72′ Γκουστάβο Μπόου, 90′ Γιόναταν Καμπράλ)
Ροζάριο Σεντράλ – Ουρακάν 1-1 (52′ Κριστιάν Βιγιάγκρα / 45’+1 πέν. Αγκουστίν Τοράσα)
Κυριακή
Ατλέτικο Ραφαέλα – Ντεφένσα ι Χουστίσια 2-1 (16′ Γκιγιέρμο Μαρίνο, 26′ Φεντερίκο Γκονσάλες / 51′ Χουάν Σάντσες Σοτέρο)
Μπάνφιλντ – Ιντεπεντιέντε 1-1 (68′ Μαουρίσιο Ασένχο / 15′ Ματίας Πισάνο)
Τίγκρε – Νουέβα Σικάγο 2-0 (33′ πέν., 62′ Κάρλος Λούνα)
Μπόκα Τζούνιορς – Ρίβερ Πλέιτ 2-0 (84′ Κριστιάν Παβόν, 87′ Πάμπλο Πέρες)
Ουνιόν Σάντα Φε – Μπελγκράνο (03:30)
Δευτέρα
Αρσενάλ Σαραντί – Κίλμες (22:00)
Κρουσέρο ντε Νόρτε – Κολόν Σάντα Φε (03:00)

30. Νουέβα Σικάγο 5
*Στην Αργεντινή διεξάγεται πλέον ένα πρωτάθλημα την χρονιά (όχι δύο), για αρχή με 30 ομάδες και 30 αγωνιστικές (δύο φορές μόνο τα ντέρμπι, με Μπόκα-Ρίβερ φυσικά)…