Επιστροφή στις νίκες με… δύο πρόσωπα

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο από όσο δείχνει το τελικό 3-0, να κάμψει την αντίσταση της Παναχαϊκής. Οι “κιτρινόμαυροι” πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στα play off, χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε ο Αραβίδης (4′ πέναλτι και 68′ φάουλ) και ένα ο Μπακάκης στις καθυστερήσεις (90’+2′). Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες. Η “Ένωση” στο 88′ με τον Τζανετόπουλο και οι φιλοξενούμενοι στο 45’+1′ με τον Μπουντόπουλο…
Η μάχη των πάγκωνΟ Τραϊανός Δέλλας δεν άλλαξε το αγαπημένο του 4-2-3-1, αλλά μόνο πρόσωπα σε σχέση με τους παίκτες που έπαιξαν κόντρα στον Ηρακλή. Ο Κολοβέτσιος πήρε τη θέση του Λαμπρόπουλου, ο Πεταυράκης του Σοϊλέδη και ο Κρισάντους του Ζόριτς, με τον Μπαρμπόσα να αγωνίζεται ως δεκάρι, τον Αραβίδη έξω αριστερά και τον Νιγηριανό στην κορυφή. Με την ίδια διάταξη “κατέβασε” την Παναχαϊκή ο Δημήτρης Σπανός. Α’ ημίχρονο: Οι “κιτρινόμαυροι” ευτύχισαν να προηγηθούν με το καλησπέρα της αναμέτρησης. Μόλις στο 3′ ο Κάργας ανέτρεψε τον Πλατέλλας στην περιοχή και ο Λιαχούδης έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Ο Αραβίδης δε λάθεψε και άνοιξε το σκορ για την “Ένωση”.Το γκολ αυτό αντί να διώξει το όποιο… άγχος και να χαρίσει αυτοπεποίθηση στους παίκτες του “δικεφάλου” μάλλον τους… αποσυντόνισε. Η Παναχαϊκή βγήκε μπροστά, έπαιζε ταχύτατα την κόντρα και πριν τελειώσει το πρώτο μέρος δημιούργησε πέντε ευκαιρίες για να σκοράρει.Θα πρέπει να καταγράψουμε τη φάση του 30′ όπου ο Ανέστης κράτησε το μηδέν σε τετ α τετ με τον Μαρουκάκη και αυτή στις καθυστερήσεις όταν από την προσωπική ενέργεια του Μπουντόπουλου η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι.Β’ ημίχρονο: Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο οι γηπεδούχοι θέλησαν να ελέγξουν το ρυθμό, ωστόσο δεν μπορούσαν να επιβληθούν στην Παναχαϊκή, η οποία έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Τα λάθη κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν πολλά και είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι τη φάση του 2-0 στο 68′ δεν υπήρξε ούτε μία αξιόλογη φάση.Η “Ένωση” πάντως δεν έπειθε με την εμφάνισή της και ο Δέλλας έβγαλε τον Κρισάντους στο 66′ για να επαναφέρει τον Αραβίδη στην κορυφή. Ο πρώτος σκόρερ της Football League, έβαλε τέλος στα όποια όνειρα είχαν οι φιλοξενούμενοι για κάτι καλό δύο λεπτά αργότερα, όταν με εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ και αυτά της ΑΕΚ και “κλείδωσε” την κατάκτηση των τριών βαθμών.Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα. Δημιούργησε έξι φάσεις για γκολ, το άγγιξε στο 88′ με τον Τζανετόπουλο (αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς χτύπησε στο δοκάρι) και το πέτυχε τελικά στις καθυστερήσεις με εντυπωσιακό βολέ του Μπακάκη έξω από την περιοχή…Tip of the day: Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά το “χαστούκι” στο “Καυτανζόγλειο”, έχει διαφορά 9 βαθμών από τον τρίτο Απόλλωνα τον οποίο υποδέχεται το Σάββατο, την ώρα που ο Ηρακλής -ο οποίος άλωσε το Βόλο και με τον οποίο η “Ένωση” ισοβαθμεί στην κορυφή- θα φιλοξενεί την Παναχαϊκή…
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των play offsΛάρισα – Απόλλων Σμύρνης 0-1 (49′ Μπαμ Μπαμ)ΑΕΚ – Παναχαϊκή 3-0 (4′ πεν, 68′ Αραβίδης, 90’+2′ Μπακάκης)Ολυμπιακός Βόλου – Ηρακλής 0-1 (54′ Λουκίνας)
Η βαθμολογία1. Ηρακλής 132. ΑΕΚ 133. Απόλλων Σμύρνης 44. Λάρισα 35. Ολυμπιακός Βόλου 16. Παναχαϊκή 0
Η επόμενη (3η) αγωνιστική (9/5, 19:00)ΑΕΚ – Απόλλων ΣμύρνηςΟλυμπιακός Βόλου – ΛάρισαΗρακλής – Παναχαϊκή