Ζορίστηκε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε από το μαχητικό Ρέθυμνο που λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη στην Πυλαία. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στη σειρά με τους Κρητικούς αφού επικράτησε με 66-59 και πλέον έχει τον πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση.
Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκε πολύ δυνατά αιφνιδιάζοντας τον δικέφαλο. Οι σκληρές άμυνες αλλά και τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας από όλες τις θέσεις και για τις ομάδες δικαιολογούν το φτωχό σκορ.
Οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ ενώ το Ρέθυμνο έπαιζε σκληρή άμυνα και έτσι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο.
Το σημείο που άλλαξε ροή το παιχνίδι ήταν η τρίτη περίοδος εκεί όπου ο ΠΑΟΚ έμεινε άποντος για 6 λεπτά και το Ρέθυμνο ξέφυγε με 44-29. Ο Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ και οι παίκτες του ξύπνησαν. Με επιμέρους σκορ μέχρι τη λήξη της περιόδου 10-2, ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 46-39.
Στην τέταρτη περίοδο το επιμέρους 27-13 δείχνει την εικόνα. Ο ΠΑΟΚ σκλήρυνε την άμυνα του, οδήγησε σε ανορθόδοξες επιθέσεις του παίκτες του Σκουρτόπουλου και γύρισε το παιχνίδι. Ο τεχνικός του Ρεθύμνου ωρυόταν στον πάγκο της ομάδας του για την πολύ κακή άμυνα των παικτών του.
Τελικά ο ΠΑΟΚ έστω και δύσκολα κατάφερε και έκανε το 1-0 και πάει στην Κρήτη για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.
Κορυφαίος για τον δικέφαλο ήταν ο Μπρέμερ με 13 πόντους και ο Λάνγκφορντ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την άλλη μεριά ο Σάφτεναρ έκανε ότι μπορούσε αλλά οι 20 πόντοι του και τα 9 του ριμπάουντ δεν έφταναν. Από κοντά και ο Κάουνσιλ με 18 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-29, 39-46, 66-59
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 13 (1), Λάνγκφορντ 12, Κάρτερ 7 (1), Τσόχλας, Δέδας 10 (3), Μαργαρίτης 2, Όντουμ 10 (2), Βον 5, Χαριτόπουλος 7, Σαλούστρος
Ρέθυμνο (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Κουμπούρας, Σάφτενααρ 20 (2), Κάουνσιλ 18 (2), Άλεν 5 (1), Καλαμπόκης 6, Φαγιέ 6 (1), Σίνης, Χίλαρης, Κράβιτς, Χόλις 2