Νίκη-πρόκριση και τώρα Παναθηναϊκός για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έγινε η 2η ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό. Ο δικέφαλος επιβλήθηκε 75-62 του ΑΓΟΡ και προκρίθηκε με 2-1 νίκες.
Στην πρώτη περίοδο υπήρχε νευρικότητα και απο τις δύο ομάδες και ειδικά από τους γηπεδούχους, πολλά άστοχα σουτ και χαμηλό σκορ. Το Ρέθυμνο άρχισε καλύτερα, προηγούμενο με 6-3 στο 3΄ και 9-5 στο 4΄ όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στηριζόμενος στην άμυνα του, «έτρεξε» ένα σερί 7-0 για να προηγηθεί με 12-9 στο 6΄ και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας ισχνό προβάδισμα (15-13).
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, προσπαθώντας να κρατήσουν τον ΠΑΟΚ σε χαμηλό σκορ όμως μετά το 22-18 με το οποίο προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό, η κατάσταση άλλαξε άρδην υπέρ του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι που είχαν 1/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, άρχισαν να «βομβαρδίζουν» το καλάθι των Κρητικών στη δεύτερη περίοδο, διάστημα στο οποίο είχαν 6/9 τρίποντα, με τον Τζέι Αρ Μπρέμερ να έχει 4/5! Ετσι ο «Δικέφαλος» έκανε ένα σερί 13-0 για να προηγηθεί με 31-22 στο 17ο λεπτό. Το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να περιορίσει τη δράση του Αμερικανού που τελείωσε το ημίχρονο με 14 πόντους όμως αδυνατούσε να το κάνει και με τους Λάνγκφορντ και Τσόχλα. Ετσι στο τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε ένα σημαντικό προβάδισμα (41-27).
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει λίγο ακόμη την «ψαλίδα» στο 45-29 για να κάνει το Ρέθυμνο, ουσιαστικά την τελευταία του προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι αφού μείωσε στο 45-37 με ένα σερί 8-0 στο 23΄. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν έχασε τη συγκέντρωση του, είχε καλές επιλογές στην επίθεση και επανέφερε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Στο 26′ ήταν μπροστά με 54-40 και στο τέλος του δεκαλέπτου το υπέρ του 61-44 δεν άφηνε περιθώρια ανατροπής για τους Κρητικούς.
Επειτα από δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε ακόμη και στο +18 (64-46). Το Ρέθυμνο προσπάθησε απλώς να μαζέψει την έκταση της διαφοράς χωρίς να το καταφέρει σε μεγάλο βαθμό.
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 41-27, 61-44, 75-62.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 19 (4), Λάνγκφορντ 12, Λιάπης, Κάρτερ 5 (1), Τσόχλας 12 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 3 (1), Κώττας, Όντουμ 7 (1), Βον 4, Χαριτόπουλος 11 (1), Χαλούστρος 2. Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας, Κουμπούρας 11, Σάφτενααρ 4, Κάουνσιλ 8 (2), Άλεν 8 (2), Καλαμπόκης 14 (1), Φαγέ 9, Χείλαρης, Κράβιτς 6, Δουλγεράκης, Χόλις 2.