Ήττα, αλλά ελπίζει ο... Δώνης

20 Μαΐου 2015

Μπροστά σε περίπου 100.000 οπαδούς της Περσέπολις και χωρίς τον Γιώργο Σαμαρά, η Αλ Χιλάλ (έχει τον Γιώργο Δώνη στον πάγκο της) έχασε με 1-0 με αυτγκολ στο 90’+2 στον πρώτο αγώνα των δυο ομάδων για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Η φιλοξενούμενη έμεινε 10 παίκτες στο 88’, και έτσι δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά έχει τη ρεβάνς στο γήπεδό της!

Το ματς έγινε στο «Αζάντι» της Τεχεράνης (η Περσέπολις στον όμιλο είχε 3Χ3 εντός) και η Αλ Χιλάλ άντεξε στην αρχική πίεση των γηπεδούχων. Η φιλοξενούμενη ός περνούσε ο χρόνος ανέβαζε ρυθμούς, έκανε φάσεις, αλλά η ομάδα του Ιράν είχε καλή μέρα τον τερματοφύλακας, Μακάνι. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Στο 88’ έμεινε όμως με 10 παίκτες, καθώς ο Αλ Φαράζ αντίκρισε την 2η (η πρώτη στο 33’) κίτρινη κάρτα. Μετά την αποβολή οι παίκτες της Περσέπολις πίεσαν, και κατάφεραν να σκοράρουν στο 90’+2. Αυτό έγινε με αυτογκόλ του Ντιαγκάο. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη στο Ριάντ.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Γιώργος Σαμαράς (παίζει στην Αλ Χιλάλ με μορφή δανεισμού από τη Γουέστ Μπρομ).