Ο Μπεργκ βραχυκύκλωσε το… πούλμαν

Ενα εξάλεπτο ξέσπασμα του Μάρκους Μπεργκ προκάλεσε βλάβη στο… πούλμαν που έστησε ο Νίκος Νιόπλιας μπροστά από το τέρμα του Ατρομήτου. Ο Σουηδός που χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή στο ημίχρονο έλυσε το γόρδιο δεσμό για τους Πράσινους, πέτυχε δύο καταπληκτικά γκολ στο 61’ και στο 68’, έπειτα από θαυμάσιες ενέργειες του Νίνη και του Μαυρία και έδωσε ακόμη μεγαλύτερο βαθμολογικό «αέρα» στο Τριφύλλι για το εισιτήριο που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά την ισοπαλία του ΠΑΟΚ με τον Αστέρα Τρίπολης (0-0). Οι Πράσινοι που την Τετάρτη θα αντιμετωπίσουν τον Δικέφαλο στην Τούμπα έχοντας προβάδισμα τεσσάρων βαθμών (βαθμολογία: ΠΑΟ 8, ΠΑΟΚ 4, Αστέρας 2, Ατρόμητος 1), έπαιξαν καταπληκτικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα ασκώντας μεγάλη πίεση στην ομάδα του Περιστερίου που έκανε την πρώτη τελική προσπάθεια στο 53’! Ο Νίνης ήταν ωστόσο το μεγαλύτερο κέρδος για τους Πράσινους καθώς πραγματοποίησε μια μεγάλη εμφάνιση από τα παλιά…Α’ ΗμίχρονοΟ Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με μια μικρή παραλλαγή συγκριτικά με το παιχνίδι της Τρίπολης και σύστημα 4-2-3-1. Η πεντάδα της άμυνας έμεινε ίδια με Στιλ, Νάνο, Μπούρμπο, Ταυλαρίδη και Σίλντενφελντ, ο Κουτρουμπής παρέμεινε σε θέση αμυντικού χαφ, καθώς ο Λαγός προερχόταν από έναν μικροτραυματισμό. Βοηθητικό ρόλο δίπλα στον Κουτρουμπή είχε ο Ζέκα, ενώ την μεσοεπιθετική τριάδα αποτέλεσαν ο Ατζαγκούν, ο Νίνης και ο Κλωναρίδης. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Καρέλης.Από την άλλη πλευρά ο Νίκος Νιόπλιας επέλεξε μια ιδιαίτερα αμυντικογενή τακτική χρησιμοποιώντας ένα σύστημα που στην θεωρεία ήταν 4-3-3 αλλά στην πράξη μετατρεπόταν σε 5-4-1 ή ακόμη και 6-3-1! Ο Γκορμπούνοφ έπαιξε στο τέρμα, οι Κοντοές, Κούρος, Φυτανίδης, Λαζαρίδης στην άμυνα, ο Κατσουράνης, ο Αγκουαζί και ο Δημούτσος στον κεντρικό άξονα, ο Κυβρακίδης δεξιά, ο Μαρσελίνιο αριστερά και ο Ναπολεόνι στην κορυφή της επίθεσης. Ωστόσο κυρίως ο Κυβρακίδης αλλά και ο Μαρσελίνιο οπισθοχωρούσαν, δίνοντας επιπλέον βοήθεια στην τετράδα της άμυνας…Το… πούλμαν του Ατρομήτου προκάλεσε σοβαρά προβλήματα στον Παναθηναϊκό στο πρώτο μισάωρο καθώς οι Πράσινοι αδυνατούσαν να προσεγγίσουν στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Γι’ αυτό και μέχρι εκείνο το σημείο δεν καταγράφηκε ούτε… μισή αξιόλογη ευκαιρία. Το Τριφύλλι απείλησε για πρώτη φορά στο 33’ με κεφαλιά του Καρέλη που κατέληξε άουτ έπειτα από σέντρα του Νίνη, ενώ στο 38’ χάθηκε σπουδαία ευκαιρία με τον Ατζαγκούν, ο οποίος, αφού δέχθηκε την εξαιρετική κάθετη του Νίνη (προηγουμένως είχε κοντρολάρει εντυπωσιακά μια 40άρα μπαλιά του Νάνο) πλάσαρε αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο πόδι του Λαζαρίδη και κατέληξε κόρνερ.Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε καθώς στο 40’ ο Νίνης απείλησε με εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 42’ ο Μπούρμπος σέντραρε από δεξιά, ο Καρέλης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Ωστόσο οι Πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι καθώς ο Αγκουαζί φάνηκε να σπρώχνει τον επιθετικό του Τριφυλλιού, κάτι όμως που δεν είδε ο Αρετόπουλος προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες της εξέδρας.Οι φωνές προς τον ρέφερι από τα Τρίκαλα συνεχίστηκαν σε μεγαλύτερη ένταση στο 45’ όταν ο Ταυλαρίδης σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ καθώς ο αμυντικός των Πρασίνων στηρίχθηκε πάνω στον Λαζαρίδη προτού στείλει την μπάλα στα δίχτυα.Β’ ΗμίχρονοΤο τελείωμα του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό με 11-0 τελικές και 72-28 κατοχή της μπάλας, ενδεικτικά στοιχεία για την υπεροχή της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου. Και στο δεύτερο ημίχρονο όμως το Τριφύλλι μπήκε με φόρα στο γήπεδο χάνοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες, αρχικά στο 47’ με τον Μπεργκ που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι και εν συνεχεία στο 50’ με τον Καρέλη που σούταρε στην κίνηση. Και στις δύο περιπτώσεις όμως η αντίδραση του Γκορμπούνοφ υπήρξε εξαιρετική.Ο Λευκορώσος γκολκίπερ ωστόσο δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον… οδοστρωτήρα Μπεργκ, ο οποίος στο 61’ και στο 68’ πέτυχε δύο καταπληκτικά γκολ έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Νίνη και ωραία σέντρα του Μαυρία αντιστοίχως, βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή που φέρνει τον Παναθηναϊκό ακόμη πιο κοντά στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.Ο Ατρόμητος άρχισε να δείχνει κάποια σημάδια ζωής μετά την είσοδο του Καραμάνου και του Ούμπιδες αλλά το παιχνίδι είχε χαθεί προ πολλού, αφού η ομάδα του Περιστερίου παίζοντας για να μην χάσει το μόνο που κατάφερε ήταν να χάσει και να μείνει ουραγός στα πλέι οφ.
Παίκτης από «χρυσάφι»
Η είσοδος του Μάρκους Μπεργκ στο ημίχρονο άλλαξε την ιστορία του αγώνα καθώς ο Σουηδός καθάρισε το παιχνίδι σε έξι λεπτά. Δεν άφησε ανεκμετάλλευτες τις δύο εξαιρετικές ασίστ του Νίνη και του Μαυρία και σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική έπειτα από την ταλαιπωρία που υπέστη το τελευταίο διάστημα.
 Η σφυρίχτρα
Μέτρια η διαιτησία του Αρετόπουλου, που μοίρασε πολλές αχρείαστες κάρτες, ενώ δεν καταλόγισε πέναλτι σε τράβηγμα στον Καρέλη από τον Αγκουαζί στο 42’. Παρ’ όλα αυτά ορθώς ακύρωσε ως επιθετικό φάουλ το γκολ του Ταυλαρίδη. Οπως φάνηκε ωστόσο αρχικά μέτρησε το γκολ αλλά έπειτα από υπόδειξη του βοηθού του το ακύρωσε…
Έτσι κρίθηκε
Ο Παναθηναϊκός δεν αγχώθηκε από το τείχος που προσπάθησε να στήσει ο Ατρόμητος και με κοντρόλ παιχνίδι, ηρεμία και πλάνο μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Οι προσωπικές ενέργειες του Νίνη και του Μαυρία στα δύο γκολ όπως και τα τελειώματα του Μπεργκ ήταν αυτά που έλειπαν στο α’ ημίχρονο για τον ΠΑΟ για να καθαρίσει νωρίτερα το ματς.
Οι συνθέσεις:Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Νάνο, Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής (78’ Λαγός), Ζέκα, Ατζαγκούν, Νίνης Κλωναρίδης (46’ Μπεργκ), Καρέλης (65’ Μαυρίας).Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κούρος, Κοντοές, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Αγκουαζί, Κατσουράνης (77’ Μπάλλας), Δημούτσος (57’ Ούμπιδες),  Κιβρακίδης, Μαρσελίνιο (51’ Καραμάνος), Ναπολεόνι.