Σαν να έπαιζε τελικό Ευρωλίγκας έκανε το 1-0!

Ο Ολυμπιακός με εμφάνιση και ενέργεια σαν να έπαιζε τελικό Ευρωλίγκας πέτυχε επί του Άρη την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στα χρονικά των αγώνων του με αντιπάλους τους «κίτρινους» (98-53).
Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από την πρώτη αναμέτρηση για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ ποιο είναι το αφεντικό στην σειρά με εκπληκτική ομαδική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση και ποσοστό 72% στα δίποντα (26/36)!
Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με πολύ ενέργεια και συγκέντρωση στην άμυνα και με σαφή στόχο στην επίθεση να περάσει την μπάλα μέσα στην ρακέτα προκειμένου να εκμεταλλευτεί την απουσία του Άντριου Νέιμικ για τον Άρη. Με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (15-5) στο σκορ λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης.
Με νέο σερί 7-0, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 15 (25-10) λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων επτά λεπτών της αναμέτρησης και με δύο καλάθια του Ματ Λοτζέκσι, το πρώτο με άλει ουπ κάρφωμα από ασίστ του Όλιβερ Λαφαγιέτ τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +19 (31-12) και με 11/12 δίποντα! Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» σε αυτό το διάστημα ήταν ο Μπράιαντ Ντάνστον με 10 πόντους.
Ο Λοτζέσκι με νέο καλάθι αύξησε την διαφορά σε επίπεδο άνω των 20 πόντων (33-12) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό παρά την μεγάλη διαφορά και με σερί 10-0 με δύο τρίποντα των Κώστα Σλούκα, Λοτζέσκι και δύο καλάθια του Οθέλο Χάντερ, και άνοιξε την διαφορά στους 26 (46-20) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Το πρώτο μέρος τελείωσε με την ομάδα του Πειραιά στο +27 (52-25) με γκολ φάουλ του Σπανούλη και καλάθι του Αγραβάνη από ασίστ του αρχηγού των «ερυθρόλευκων» στα τελευταία 7’’ του πρώτου ημιχρόνου. Με τέσσερις πόντους του Πρίντεζη και κάρφωμα του Ντάνστον στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο του ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά στους 30 (58-28) 6’ και 32’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Με τρίποντα των Λοτζέσκι, Λαφαγιέτ η διαφορά έφτασε τους 32 (71-39) με 35’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.
Με τρία σερί τρίποντα του Όλιβερ Λαφαγιέτ, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τους 40 πόντους διαφορά (91-50) 2’ και 17’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Με γκολ φάουλ του Ντάνστον με 41’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης διαμορφώθηκε το τελικό 98-53 και η διαφορά των 45 πόντων, που ήταν η μεγαλύτερη των «ερυθρόλευκων» στον αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 31-12, 52-25, 71-42, 98-53
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 17, Σπανούλης 8, Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 8 (1), Λαφαγιέτ 12 (4), Λοτζέσκι 17 (3), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης 3 (1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (3), Τσιάρας 5 (1), Δήμας, Ριντ 10 (1), Τόμας 6, Πουλιανίτης 4 (1), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 12 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 1.