Άφησε δύο βαθμούς στην Κόρινθο η ΑΕΚ

Η Παναχαϊκή προηγήθηκε με γκολ του Μπουντόπουλου στο 6′ (μακρινή εκτέλεση φάουλ), η ΑΕΚ ισοφάρισε (με κεφαλιά του Κρισάντους στο 68′) και το τελικό 1-1 έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή (νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου) να πλησιάσει τους κιτρινόμαυρους στο -4.
Σε ένα κακό παιχνίδι, κυρίως από πλευράς ΑΕΚ, η Παναχαϊκή αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να παραδοθεί στους κιτρινόμαυρους, με το τελικό 1-1 να μην αφήνει δυσαρεστημένο κανέναν απο τους δύο.Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να προηγηθούν με φάουλ του Μπουντόπουλου στο 6ο λεπτό αρκετά μέτρα έξω απο την περιοχή, τέρμα για το οποίο φέρει ευθύνη ο γκολκίπερ της ΑΕΚ, Καραγκιολίδης, ο οποίος δεν έκανε καλό υπολογισμό και είδε την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό παραθυράκι του.Η Παναχαϊκή κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και είχε ευκαιρίες να πετύχει και δεύτερο τέρμα.Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει και να πιέσει για την ισοφάριση. Τελικά στο 68ο λεπτό, μετά από κακό υπολογισμό του Παπαδόπουλου, ο Ντακόλ σέντραρε στην καρδιά της περιοχής των Πατρινών και ο Κρισάντους με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1.Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από επεισόδια, λίγο πριν την ολοκλήρωσή του, με πρωταγωνιστή τον ισχυρό άνδρα της Παναχαίκής, Αλέξη Κούγια. Υπήρξε 10λεπτη διακοπή που στην ουσία… πάγωσε τον όποιο ρυθμό υπήρχε μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο στο ματς. Εν τέλει όταν το ματς συνεχίστηκε, τα λεπτά μέχρι την ολοκλήρωση ήταν διαδικαστικά με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα του Γιάχου. Οι συνθέσεις: Παναχαϊκή (Σπανός): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Κάργας, Κοντοχρήστος, Τρίγκας, Στεργίδης, Αναστασόπουλος, Μασούρας, Χοτζάλι (75′ Χούσα), Μπουντόπουλος (63′ Γκαντιάγκα), Μαρουκάκης (88′ Κυβελίδης).ΑΕΚ (Δέλλας): Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Σαρρής, Σβάρνας (74′ Λαμπρόπουλος), Σοϊλέδης, Φαγέ (46′ Αραβίδης), Ανάκογλου, Ντακόλ, Ζόριτς (69′ Κορδέρο), Γροντής, Κρισάντους.
Νίκες για Ηρακλή και Απόλλωνα
Ο Ηρακλής προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με τον Λουκίνα στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό Βόλου στο Καυτανζόγλειο και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας 3 πολύτιμους βαθμούς που τον έφεραν στο -4 από την ΑΕΚ, 3 αγωνιστικές πριν από το τέλος.
Στο άλλο ματς για τα πλέι οφ ανόδου ο Απόλλων επικράτησε εύκολα με 3-1 της Λάρισας και έφτασε τους 14 βαθμούς που τον εδραιώνουν στην 3η θέση της βαθμολογίας.
Πλέι οφ (7η αγωνιστική)
Παναχαϊκή-ΑΕΚ 1-1(6′ Μπουντόπουλος-68′ Κρισάντους)
Ηρακλής-Ολυμπιακός Βόλου 1-0(3′ Λουκίνας)
Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ 3-1(13′ Τζιώρας, 39′ Γεωργίου, 61′ Φαρινόλα-41′ Πίντο)
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΑΕΚ 262. Ηρακλής 223. Απόλλων Σμύρνης 134. ΑΕΛ 95. Ολυμπιακός Βόλου 46. Παναχαϊκή 4
Πλέι άουτ
Βόρειος όμιλος (7η αγωνιστική)Τύρναβος-Αν. Καρδίτσας 1-0(74′ Ποκόνγκ)Καλλιθέα-Παναιγιάλειος 0-0Επισκοπή-Ηρακλής Ψαχνών 1-1(77′ Δελήμπασης-81′ Γουόρντεν)
1. Αχαρναϊκός 202. ΑΕ Ερμιονίδας 183. Παναιγιάλειος 174. Καλλιθέα 145. Ηρακλής Ψαχνών 96. Επισκοπή 1Νότιος όμιλος (7η αγωνιστική)Αχαρναϊκός-ΑΕ Ερμιονίδας 3-1(24′, 70′ Γέσιτς, 31′ Ταμπάκης-91′ Παβίσεβιτς)Ζάκυνθος-Αιγινιακός 1-0(8′ Αποστόλου)
Πιερικός-Αγροτικός Αστέρας 0-3 α.α.
1. Αγριτικός Αστέρας 162. Ζάκυνθος 143. Τύρναβος 144. Αναγέννηση Καρδίτσας 135. Αιγινιακός 96. Πιερικός -3