«Σκούπισε» στο «Παλατάκι» ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός με εκπληκτική απόδοση και στις δύο πλευρές του γηπέδου στο πρώτο ημίχρονο νίκησε τον ΠΑΟΚ με 83-65 και προκρίθηκε με «σουίπ» στο «Παλατάκι» στους τελικούς της Basket League ΣΚΡΑΤΣ!
Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα με πολύ επιθετική άμυνα και εκμεταλλεύτηκε σχεδόν σε απόλυτο βαθμό τα σουτ από μακριά που του… έδινε η άμυνα του ΠΑΟΚ, η οποία αρχικά ήταν προσανατολισμένη μέσα στην ρακέτα. Με τέσσερα τρίποντα εκ των οποίων τα δύο του Βλάντο Γιάνκοβιτς, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 12-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης.
Με το πέμπτο τρίποντο του, από τον Αντώνη Φώτση, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 15 (17-2) 5’ και 24’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό σε όλη την πρώτη περίοδο και τελειώσαν το δεκάλεπτο στο +21 (33-12) με 7/9 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.
Ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να ανεβάσει την πίεση στην άμυνα του, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με έξι πόντους του Ρέιμερ Μόργκαν και τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη, που ήταν το 8ο σε 11 προσπάθειες συνολικά για τους «πράσινους», και ξέφυγε με 25 (42-17) λίγο πριν το 14’. Ο ΠΑΟΚ πίεσε σε όλο το γήπεδο και με τρία τρίποντα του Τζέικ Όντουμ κατέβασε την διαφορά στους 17 (50-33) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Τα δεκάλεπτα: 12-33, 31-50, 53-67, 65-83
ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 10, Λάνγκφορντ 15, Κάρτερ 6, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 6 (1), Όντουμ 17 (5), Χαριτόπουλος 2
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 5 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης 8 (2), Νέλσον 19 (2), Μαυροκεφαλίδης 21 (2), Διαμαντίδης 11 (3), Ρέιμαρ 9.