«Ασπρόμαυρη» ψυχή και… 1-0!

Μόνο… μικρός δεν ήταν ο τελικός μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Άρη στην “PAOK Sports Arena” για τις θέσεις 3-4 της Basket League. Μετά από ένα φοβερό ματς με συνεχές εναλλαγές στο σκορ ο “Δικέφαλος” επικράτησε με σκορ 67-60, εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα έδρας κι έκανε το 1-0 στη σειρά με τους “κίτρινους”.
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπρέμερ και Όντουμ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τόμας (15π.) και Σίμτσακ (11π.). Στους 6 πόντους με 2 τρίποντα έμεινε ο Βεζένκοφ.
Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στην πρώτη περίοδο. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (15-9). Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο “Δικέφαλος” εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (19-9) όμως, οι “κίτρινοι” αντέδρασαν και 2:18 πριν από το τέλος πέρασαν μπροστά σκορ με 27-28 με το λέι απ του Τόμας. Ο Μπρέμερ “εκτέλεσε” από τα 6,75 για το 30-28 και μετά από τη μία εύστοχη βολή του Μούρτου ο Χαρίσης “κάρφωσε” στο καλάθι του ΠΑΟΚ για το 31-30 υπέρ του Άρη. Τελικά, το ημίχρονο “βγήκε” με το σκορ ισόπαλο (31-31) αφού ο Λάνγκφορντ ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές.
Η μεγάλη αντεπίθεση του Άρη ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη όχι πήραν “κεφάλι” στο σκορ αλλά δημιούργησαν και διαφορά η οποία στη μέγιστη τιμή της έφτασε και στους 11 πόντους (36-47) 1:16 πριν από το τέλος και τελικά η λήξη της περιόδου τους βρήκε στο +10 (39-49). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Όντουμ μείωσαν στους 3 (48-51). Ο “Δικέφαλος”… χτύπησε και πάλι από το τρίποντο με τον Τσόχλα, πέρασε μπροστά στο σκορ και παρά την επιστροφή του Άρη 5 λεπτά πριν το φινάλε διατήρησε το μικρό προβάδισμά του και πανηγύρισε σπουδαία νίκη.
Την Τρίτη (9/6) στις 19:30 ο δεύτερος αγώνας της σειράς στο άδειο λόγω τιμωρίας “Nick Galis Hall”.
Τα δεκάλεπτα: 15-9, 31-31, 39-49, 67-60