Ματσάρες και προβάδισμα για Χιλή, Βολιβία (videos)

Με δύο… ματσάρες αποζημιώθηκαν τα ξημερώματα της Τρίτης οι οπαδοί του Κόπα Αμέρικα. Στον πρώτο χρονικά αγώνα για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου η Βολιβία επικράτησε με 3-2 του φαβορί Ισημερινού, πανηγύρισε νίκη στη διοργάνωση μετά από 18 ολόκληρα χρόνια και έκανε “άλμα” πρόκρισης στην επόμενη φάση. Οι Βολιβιανοί προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με την κεφαλιά – ψαράκι του Ράλδες και στο 18′ πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Σμέντμπεργκ-Νταλένσε. Οι τυπικά γηπεδούχοι επιχείρησαν να αντιδράσουν όμως, έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Κινιόνες, ο οποίος κατέβασε τα ρολά σε δύο τετ α τετ (το ένα με τον Νομπόα) ενώ απέκρουσε και την εκτέλεση πέναλτι του Βαλέντσια. Κόντρα στη ροή του αγώνα η Βολιβία “έγραψε” το 3-0 με το εύστοχο πέναλτι του Μορένο στο 41′ και “καθάρισε” το ματς. Στο 48′ ο Βαλέντσια επανόρθωσε για το χαμένο πέναλτι και στο 82′ ο Μπολάνιος μείωσε σε 3-2, το οποίο όμως παρέμεινε μέχρι το φινάλε αφού στο 85′ ο Νομπόα είχε δοκάρι και δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Βολιβίας πραγματοποίησε μία ακόμα σωτήρια επέμβαση.
Στο άλλο ματς του ομίλου, Χιλή και Μεξικό πρόσφεραν χορταστική ισοπαλία με 6 γκολ (3-3) και πρόσθεσαν από έναν βαθμό στη συγκομιδή τους. Το Μεξικό προηγήθηκε στο 21′ με τον Βουόσο αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Βιδάλ έφερε το ματς στα ίσια. Στο 29′ οι Αζτέκοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Χιμένεθ όμως και πάλι η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ αφού στο 42′ ο Βάργκας “έγραψε” το 2-2. Η Χιλή μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 55′ πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιδάλ και11 λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των Μεξικανών να απαντήσουν και πάλι με τον Βουόσο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-3.
Η βαθμολογία του 1ου ομίλου1. Χιλή 4 (5-3) 2. Βολιβία 4 (3-2) 3. Μεξικό 2 (3-3) 4. Εκουαδόρ 0 (2-2)