Πιο πολύ την πόνεσε ο Χαραλαμπόπουλος…

Η Εθνική Νεών (U19) παρά την πολύ καλή εμφάνιση και το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα ηττήθηκε στο κλειστό «Δύο Αοράκια» στην τελευταία αναμέτρηση πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Κρήτης από τις ΗΠΑ με 90-82. Πολύ περισσότερο από την ήττα, ωστόσο, την ελληνική ομάδα προβληματίζει ο τραυματισμός του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ήταν ο Δημήτρης Σταμάτης. Η ελληνική ομάδα άρχισε τον αγώνα καλύτερα και είχε το προβάδισμα μέχρι τα πρώτα 13′ και 32” της συνάντησης που τραυματίστηκε ο Χαραλαμπόπουλος στον δεξιό αστράγαλο. Οι ΗΠΑ μετά τον τραυματισμό του φόργουορντ του Παναθηναϊκού πήραν το προβάδισμα (32-28 στο 14′), αλλά η Εθνική Νέων πήρε ξανά… κεφάλι στο σκορ με πρωταγωνιστές τους Σταμάτη, Διονύση Σκουλίδα και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +4 (40-36).

Η ελληνική ομάδα ανέβασε την διαφορά στους 7 (43-36) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους, αλλά οι ΗΠΑ στην συνέχεια ισορρόπησαν την κατάσταση και σχεδόν δυόμιση λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, προσπέρασαν με 58-55. Με τρίποντα των Σκουλίδα, Γιώργου Τσαλμπούρη, η Εθνική Νέων τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (61-58).

Στην τελευταία περίοδο, η ελληνική ομάδα έμεινε από δυνάμεις και λύσεις, με συνέπεια να χάσει το προβάδισμα και οι ΗΠΑ να προηγήθουν ακόμη και με 14 (87-73) ενάμιση λεπτό πριν την λήξη του ματς.

Διαιτητές: Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης, Μακρής

Δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 61-58, 82-90

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Λούντζης 5, Κώττας, Ντόρσεϊ 7, Μήτογλου 8, Μουράτος, Σκουλίδας 10, Τσαλμπούρης 5, Μπιλλής, Σταμάτης 29, Παπαγιάννης 10, Χαραλαμπόπουλος 6.

ΗΠΑ (Μίλερ): Έβανς, Μπιμπς 3, Φέργκιουσον 6, Μπράνσον 15, Τρίερ 2, Τζάκσον 11, Τέιτουμ 5, Πικ 13, Γκιλς 12, Σουάνιγκαν 16, Ονουάκου 3, Βελς 4.