Έπαιξε με την… φωτιά αλλά δεν κάηκε!

Έπαιξε με την… φωτιά αλλά δεν κάηκε η Εθνική Εφήβων, που νίκησε την Δομινικανή Δημοκρατία με 70-65 και έκανε το «δύο στα δύο» στην πρώτη φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U19, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο Κρήτης. Η ελληνική ομάδα θα παίξει την πρώτη θέση του Δ’ Ομίλου με αντίπαλο την Σερβία, που νίκησε σήμερα την Νότια Κορέα με 113-83 μεθαύριο Τρίτη (30/6, 20:30).
Η Εθνική Εφήβων δεν άρχισε τον αγώνα καλά στην άμυνα με συνέπεια να δυσκολευτεί να νικήσει την Δομινικανή Δημοκρατία, που προκάλεσε επιθετικό πρόβλημα στην ελληνική ομάδα με την άμυνα ζώνης.
Η πρώτη περίοδος ήταν πολύ παραγωγική με την Εθνική Εφήβων να έχει μεγαλύτερη επιθετική ισορροπία με τον Δημήτρη Σταμάτη να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Κώστα Μήτογλου κοντά στο καλάθι, αλλά παράλληλα να δέχεται 3/3 τρίποντα από την Δομινικανή Δημοκρατία. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με ισχνό προβάδισμα της ελληνικής ομάδας (22-21) μετά από τρίποντο του Φελίζ σχεδόν με την εκπνοή της περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εθνική Εφήβων… κόλλησε στην άμυνα ζώνης της Δομινικανής Δημοκρατίας και με δεδομένο ότι δεν βελτιώθηκε αμυντικά, έχασε το προβάδισμα στο σκορ. Η Δομινικανή Δημοκρατία με τρίποντο του Νούνεζ Γκαρσία προσπέρασε με 25-24 στο πρώτο ενάμιση λεπτό της δεύτερης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεζ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 36-34. Το επιμέρους σκορ του δεύτερου δεκάλεπτου ήταν 15-12 για την Δομινικανή Δημοκρατία.
Η Δομινικανή Δημοκρατία αύξησε την διαφορά στους 5 (39-34) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά στην συνέχεια η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνα της, άνοιξε τον ρυθμό και με επιμέρους σκορ 18-4, προηγήθηκε με 9 (52-43) λίγο μετά το 27’. Πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα για την Εθνική Εφήβων ήταν οι Βασίλης Τολιόπουλος, Δημήτρης Σταμάτης.
Η ελληνική ομάδα χαλάρωσε αμυντικά και η Δομινικανή Δημοκρατία με επιμέρους σκορ 9-2 πλησίασε στο καλάθι (54-52) στο 32’. Ο Μήτογλου απάντησε με τρίποντο και έδωσε… ανάσα στην Εθνική Εφήβων (57-52) με 7’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Με καλάθια των Παπαγιάννη, Μιχάλη Λούντζη η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 8 (61-53) 4’ και 25’’ πριν το τέλος του αγώνα. Με πέντε σερί πόντους του Ροντρίγκεζ η Δομινικανή Δημοκρατία επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας στους 3 (61-58) με 3’ και 14’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.
Η Εθνική Εφήβων απάντησε με τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ (64-58) 2’ και 10’’ πριν το τέλος του αγώνα, όμως, η Δομινικανή Δημοκρατία με δύο καλάθια των Φλόρες, Πέρεζ, πλησίασε στο καλάθι (65-63) με 1’ και 21’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Παπαγιάννης ευστόχησε στην μια από τις δύο βολές που κέρδισε (66-63) 35’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με καλάθι του Φελίζ η Δομινικανή Δημοκρατία μείωσε στον πόντο (66-65) με 21’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Αμέσως μετά βολές κέρδισε ο Μήτογλου, ο οποίος ευστόχησε και εκείνος σε μια (67-65). Ο Μήτογλου κέρδισε ξανά βολές 12’’ πριν το τέλος της συνάντησης, αλλά αυτή την φορά ήταν εύστοχος και στις δύο και… σφράγισε την νίκη της Εθνικής Εφήβων (69-65).
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 34-36, 54-48, 70-65.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπολος 10, Λούντζης 4 (3 κλ., 2 κ.), Κώττας 2, Ντόρσεϊ 9 (2), Μήτογλου 14 (1 τρ., 10 ριμπ.), Μουράτος 2, Σκουλίδας 5 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 17 (2), Παπαγιάννης 7 (13 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος
ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Ροζάριο): Φλόρες 14 (2), Μάτος, Πολάνκο 2, Μοντέρο, Ντουράν 2, Πέρεζ 5, Φελίζ 12 (1), Ροντρίγκεζ 15, Αραούγιο 12 (2), Βαλέρα, Πένα, Νούνιεθ 3 (1)