Προβάδισμα για Νιου Σέιντς

Η Νιου Σέιντς με γκολ στο 90’ κατάφερε να νικήσει με 2-1 στα Νησιά Φερόε την B36 Τόρσαβν στο πρώτο τους ματς για τον α’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ (γκρουπ πρωταθλητών) και έτσι απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση!

Σε μεγάλο διάστημα του αγώνα είχαμε βροχή, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο… Στο παιχνίδι μπήκαν δυο γρήγορα γκολ στο πρώτο 10λεπτο. Στο 7’ προηγήθηκε η γηπεδούχος με τον Σαμουελσεν, ενώ στο 9’ η πρωταθλήτρια Ουαλίας ισοφάρισε με τον Κουιγκλεϊ. Στο τέλος του ματς και στο η φιλοξενούμενη κατάφερε να σκοράρει και να φτάσει στην επιτυχία με τέρμα του Γουΐντλ στο 90’…

Στα πρώτα ματς στον α’ προκριματικό γύρο (γκρουπ πρωταθλητών) στο Τσάμπιονς Λιγκ είχαμε:
30/06
Πιούνικ (Αρμενία)-Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) 2-1 (45’+2 Σατουμιάν, 48’ Ρομέρο/71’ Χιρσχ)
****Για την φιλοξενούμενη στο 71’ αποβλήθηκε με δεύτερη (η πρώτη στο 56’) κίτρινη κάρτα ο Σέσχι)
Λίνκολν (Γιβραλτάρ)-Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) 0-0
Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)-Λεβάντια (Εσθονία) 0-0
01/07
B36 Τόρσαβν (Νήσοι Φερόε)-Νιου Σέιντς (Ουαλία) 1-2 (7’ Σαμουελσεν/9’ Κουιγκλεϊ, 90’ Γουΐντλ)