Βήμα για την άνοδο η Εθνική Νέων Γυναικών

Πολύτιμη νίκη πέτυχε η Εθνική Νέων Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορίας) που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα. Επιβλήθηκε με 54-47 του Μαυροβουνίου που φιλοξενεί τη διοργάνωση και έκανε ένα ακόμα βήμα για την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Η Εθνική Νέων Γυναικών είχε και πάλι σε καλή μέρα την Ελεάννα Χριστινάκη που τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ η Φασούλα είχε 9 πόντους με 17 ριμπάουντ. Η ελληνική ομάδα δυνατά στον αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγαν 19-10, ενώ το ημίχρονο έληξε  34-24. Το Μαυροβούνιο προσπάθησε στην επανάληψη να αντιδράσει, μείωσε το σκορ, αλλά οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη έδειξαν σοβαρότητα και πήραν την πολύτιμη νίκη με 54-47.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 34-24, 43-35, 54-47.

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη, Εμμανουηλίδου 1, Κυρατζή 3, Γούναρη 6, Χριστινάκη 21 (11 ριμπ.), Νάστου 2, Νίξινα 4, Φασούλα 9 (17 ριμπ.), Καραμπάτσα 4, Λούκα 4.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Ζιβάγιεβιτς 8, Ράντοβιτς, Κάπα, Βουγιασιτς 3, Μανόλοβιτς 4, Ράκοβιτς 6, Μουγκόσα, Μούγιοβιτς 21 (2), Σόφρανατς, Κοβάσεβιτς 5, Πόποβιτς.