Ήττα και περιπέτειες για την Εθνική

15 Ιουλίου 2015

Η Εθνική Νέων Ανδρών γνώρισε την ήττα με 78-72 από τη Σλοβενία μετά από δύο παρατάσεις στον δεύτερο αγώνα της για τις θέσεις κατάταξης 13-20 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Λινιάνο. Πλέον οι πιθανότητες αποφυγής του υποβιβασμού στη Β’ Κατηγορία είναι πολλές, καθώς απαιτείται την Τετάρτη ήττα της Πολωνίας από τη Σλοβενία (22:00) και νωρίτερα νίκη της Ελλάδας επί της Βοσνίας (19:45) με διαφορά με +15.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και με ένα επί μέρους σκορ 15-2 ξέφυγε με δέκα (7-17) μετά από επτά αγωνιστικά λεπτά, χάρη στην πιεστική της άμυνα και τις επιθετικές λύσεις από Σπυριδωνίδη και Κώττα. Με τρίποντο του Πουλιανίτη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε και στο +13 (11-24), ωστόσο η Σλοβενία εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Ελλήνων διεθνών άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά πλησιάζοντας στους τέσσερις με τη λήξη του ημιχρόνου (26-30).

Με πρωταγωνιστή τον Νίκολιτς οι Σλοβένοι πέρασαν αρχικά μπροστά (33-31) και στα μισά της τρίτης περιόδου προηγήθηκαν με εννιά, 42-33. Ένα ξέσπασμα του Χριστοδούλου επέτρεψε στην Εθνική να μειώσει στο καλάθι (42-40), όμως με τρίποντο του Μέσιτσεκ το δεκάλεπτο έκλεισε με 48-42. Παρά την ευστοχία των αντιπάλων στα τρίποντα και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, η ελληνική ομάδα πλησίασε στους δύο με τρίποντο του Θεοδώρου (57-55) δύο λεπτά πριν το τέλος και ο ίδιος παίκτης με δύο βολές στα 24’’ έστειλε το ματς στην παράταση (57-57), αφού Ρίτλοπ και Μπάρμπαριτς αστόχησαν για τη Σλοβενία.

Στην παράταση καμία ομάδα δεν κατάφερε να αποσπαστεί, αλλά ο Λιάπης ήταν αυτός που ως από μηχανής θεός στην τελευταία επίθεση πήρε το επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο τρίποντο του Χριστοδούλου και ισοφάρισε σε 67-67. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο τα λάθη της Εθνικής επέτρεψαν στη Σλοβενία να φτάσει στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-21, 26-30, 48-42, 57-57, (α’ πρτ.) 67-67, (β’ πρτ.) 72-78.

Σλοβενία (Νοβάκοβιτς): Σπαν 4, Νίκολιτς 25, Κόκολ, Μέσιτσεκ 27, Σαντέλι 8, Γκρουσόβνικ 1, Κόσι 3, Ρίτλοπ, Μπάρμπαριτς 10, Κάραβντιτς.

Ελλάδα (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης 8, Λιάπης 5, Κώττας 8, Χριστοδούλου 12, Πουλιανίτης 7, Χατζηνικόλας, Θεοδώρου 11, Τσαλμπούρης, Μπιλλής 5, Σταμάτης 12, Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 4.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Βοσνία επικράτησε 66-62 της Πολωνίας.