Επιβλητική νίκη της Εθνικής Εφήβων στην «πρόβα τζενεράλε»

Στην τελευταία φιλική αναμέτρηση πριν την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 του Βόλου την προσεχή Πέμπτη (23/7), η Εθνική Εφήβων έκανε την καλύτερη εμφάνιση της και πέτυχε επιβλητική νίκη επί της Σερβίας με 77-62.

Η ελληνική ομάδα στο ματς για την τελευταία ημέρα του διεθνούς τουρνουά που φιλοξενήθηκε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας Βόλου, μπήκε με ενέργεια στην άμυνα και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας (13 ασίστ στο πρώτο μέρος) και ρυθμό στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Φλιώνη, Σκουλίδα, Χαραλαμπόπουλο και Λούντζη τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +15 (24-9).

Η Εθνική Εφήβων ανέβασε την διαφορά στους 16 (27-11) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου. Στην συνέχεια, όμως, χαλάρωσε αμυντικά και η Σερβία πλησίασε στους 8 (35-27) με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με επιθετική ισορροπία, με τον Παπαγιάννη να σκοράρει κοντά στο καλάθι και τους Χαραλαμπόπουλο, Μουράτο και Λούντζη και επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την Εθνική Εφήβων στο +15 (62-47). Με την έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου η ελληνική ομάδα αύξησε την διαφορά στους 18 (65-47). Λίγο πριν το 33′ ο Σκουλίδας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 19 πόντων (70-51) και μέχρι το τέλος της συνάντησης η Εθνική Εφήβων δεν απειλήθηκε από την Σερβία.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Σταματόπουλος, Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 24-9, 38-30, 62-47, 77-62

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 12 (4ρ, 6 α), Ντουζίδης 6, Μιλεντίγιεβιτς 8, Φλιώνης 9 (8 α), Μιχαλούτσος 3, Μουράτος 7, Σκουλίδας 7, Χρηστίδης 7, Δίπλαρος,  Παπαγιάννης 10 (10ρ), Χαραλαμπόπουλος 8 (3ρ, 5 α)

ΣΕΡΒΙΑ (Κλίπα): Ντιμιτρίγιεβιτς 2, Τσίρκοβιτς 4, Αρανίτοβιτς 11, Γιοβάνοβιτς 4, Γκλίσιτς 11, Στογιάνοβιτς 7, Ραντάνοφ, Πόποβιτς 4, Σπασόγιεβιτς, Κένιτς 8, Σίμανιτς, Μιλαντίνοβιτς 11