«Σκόρπισε» την ΑΪΚ στη Στοκχόλμη ο Ατρόμητος

30 Ιουλίου 2015

Ο Ατρόμητος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην "Friends Arena" της Στοκχόλμης και επικράτησε 3-1 της ΑΪΚ παίρνοντας σαφές προβάδισμα για πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League.

Οι Περιστεριώτες έπιασαν στον ύπνο τη σουηδική ομάδα και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ναπολεόνι. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών η ελληνική ομάδα έφτασε στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μαρσελίνιο. Οι Σουηδοί έχασαν πέναλτι στο 49' (απέκρουσε ο Γκορμπούνοφ), ωστόσο δεν συνέβη το ίδιο και στο 70ο λεπτό όταν ο Γκοϊτόμ ευστόχησε στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1.

Ο Ατρόμητος ωστόσο πιέσε μετά τη μείωση του σκορ και στο 79' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαρσελίνιο από τον Σούντμπεργκ μέσα στην περιοχή, με τον αμυντικό της σουηδικής ομάδας να αποβάλεται από το ματς στη φάση αυτή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ούμπιδες ο οποίος διαμόρφωσε στο 80' το τελικό 3-1.