Με το… δεξί οι «λύκοι» (videos)

16 Αυγούστου 2015
Με νίκες ξεκίνησαν το πρωτάθλημα Βόλφσμπουργκ και Κολωνία, με τους «λύκους» να φτάνουν στην επιτυχία εντός έδρας με 2-1 κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ενώ ο «τράγος»… άλωσε την Στουτγκάρδη με 3-1 μετά από εκπληκτικό παιχνίδι! Στον αγώνα της Βόλφσμπουργκ τα γκολ μπήκαν μέχρι το… 20’ και η γηπεδούχος κράτησε το «τρίποντο». Οι «λύκοι» προηγήθηκαν με 2-0 πολύ… γρήγορα! Στο 13’ έγινε το 1-0, όταν μετά από σέντρα του Κρούζε, ο Πέρισιτς έπιασε την κεφαλιά, νικώντας τον Χραντέγκι! Τέσσερα λεπτά αργότερα σημειώθηκε το 2-0. Ο Μπας Ντοστ, εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας της Άιντραχτ, και ο Ολλανδό άσος σκόραρε από κοντά με δυνατό σουτ. Η φιλοξενούμενη αντέδρασε… άμεσα! Στο 19’ ο Ράιναρντ εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Σεφέροβιτς και με κεφαλιά μείωσε σε 2-1… Στο υπόλοιπο του αγώνα η Βόλφσμπουργκ έπαιξε περισσότερο για να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Η Άιντραχτ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε… μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά!Οι συνθέσεις ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστεελς, Νάλντο, Κλόζε, Ροντρίγκες, Πέρισιτς, Βιερίνια, Γκιλαβογκί, Ντε Μπρούιν (75΄Χαντ), Άρνολντ (78’ Τρας), Κρούζε, Ντοστ (86’ Μπέντνερ).ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Χραντέγκι, Ρους (76’ Γκερεζγκίχερ), Άμπραχαμ, Ζαμπράνο, Όσπικα, Χασέμε, Ινούι (46 Ινιοφσκι), Άιγκνερ, Ράιναρντ, Σεφέροβιτς, Καστάνιος (83’ Βόλφσμιντ). Πολύ σπουδαίο ματς έγινε «Μερσέντες Μπενζ Αρένα», όπου σε 20 λεπτά σημειώθηκαν τέσσερα γκολ. Η Κολωνία πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 3-1 κόντρα στην Στουτγκάρδη. Όλα τα γκολ να σημειώνονται στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Στο 75’ ο Μοντέστ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-0 για να γίνει το 2-0 από τον Ζόλερ δύο λεπτά αργότερα. Στο 79’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Ντίνταβι για να γίνει το τελικό αποτέλεσμα στο 90’+2 από τον Οσάκο.Οι συνθέσεις ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Τιτόν, Κλάιν, Ινσούα (85' Βέρνερ), Χλούσεκ, Μπάουμγκαρτλ, Γκέντνερ, Ντιντάβι, Ρουπ (76' Μαξίμ), Χάρνικ (81' Κλίμεντ), Γκίντσεκ, Κόστιτς.ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Ολκόφσκι (68' Ζόλερ), Έκτορ, Σόρενσεν, Χάιντς, Λέμαν, Ρίσε, Τζόγιτς (54' Οσάκο), Μπίτενκουρτ, Γκέρχαρντ (46' Βόχτ), Μοντέστε. Αναλυτικά για την 1η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα έχουμε:ΠαρασκευήΜπάγερν Μονάχου - Αμβούργο 5-0 (27' Μπενατιά, 53' Λεβαντόβσκι, 69', 73' Μίλερ, 87' Ντόουγκλας Κόστα)Σάββατο Βέρντερ Βρέμης - Σάλκε 0-3 (34' αυτ. Γκέμπε Σελάσιε, 68' Τσουπό-Μοτίνγκ, 85' Χούντελααρ)Μάιντς - Ίνγκολσταντ 0-1 (66' Χίντερζεερ)Λεβερκούζεν - Χόφενχάιμ 2-1 (45' Κίσλινγκ, 71' Μπραντ/5' Ζουμπέρ)Ντάρμσταντ - Ανόβερο 2-2 (31', 54' Χέλερ/48' Μπένσοπ, 62' αυτ. Σούλου)Άουγκσμπουργκ - Χέρτα 0-1 (48' Καλού)Ντόρτμουντ – Γκλάντμπαχ 4-0 (15' Ρόις, 21' Ομπαμεγιάνγκ, 33', 50' Μιχταριάν)ΚυριακήΒόλφσμπουργκ – Άιντραχτ 2-1 (13’ Πέρισιτς, 17’ Ντοστ/19’ Ράιναρντ)Στουτγκάρδη – Κολωνία 1-3 (79' Ντιντάβι/75' Μοντέστε, 77' Ζόλερ, 90'+2 Οσάκο)