Καθάρισε… στο πρώτο η Παρί

17 Αυγούστου 2015
Διαβάστε ακόμα: Νέα ήττα για την Μαρσέιγ (video) Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2Χ2 στο Σαμπιονά, καθώς επικράτησε με 2-0 της Γκάζελεκ με δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, λίγες ώρες μετά τη νέα ήττα της Μαρσέιγ! Έσωσε… τον βαθμό με πέναλτι στο 90’+1 η Λοριάν εντός κόντρα στην Μπαστιά! Για την πρωταθλήτρια σκόραραν οι Ματουΐντί στο 11’ και Τιάγκο Σίλβα στο 21’. Η νεοφώτιστη έμεινε στον έναν βαθμό. Η Παρί είχε και άλλες φάσεις για γκολ στο υπόλοιπο του ματς, αλλά οι παίκτες της ήταν άστοχοι. Ο Έντινσον Καβάνι ήταν ο κύριος εκφραστής των τελικών προσπαθειών των Παριζιάνων, αλλά σπατάλησε πολλές ευκαιρίες σε μία από τις λίγες εμφανίσεις του στην κορυφή της επιθετικής τριπλέτας των γηπεδούχων, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Το ίδιο συνέβη και με τον 18άχρονο Γάλλο επιθετικός Ζαν Κεβίν Ογκουστέν που έκανε ντεμπούτο στην ενδεκάδα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει και σεφτέ στα γκολ.Οι συνθέσεις ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (4-3-3): Τραπ, Οριέ, Σίλβα, Λουίζ, Μάξουελ, Βεράτι, Μότα (76' Σταμπουλί), Ματουιντί (70' Λαβέτσι), Ογκουστέν (69' Παστόρε), Καβάνι, Λούκας.ΓΚΑΖΕΛΕΚ ΑΖΑΞΙΟ (4-4-2): Μορί, Κουφ, Φιλιπί, Μαρτινέζ, Σιλά, Ντικουρτιού, Λε Μουάν, Γιουγκά, Τζόκοβιτς (75' Μαγί), Πιζόλ (63' Τσιμπούμπου), Ζουά. Η Μπαστιά λίγο έλειψε να κάνει και αυτή το 2Χ2, αλλά έχασε τη νίκη στις καθυστερήσεις εκτός με τη Λοριάν, η οποία έφερε την 2η σερί ισοπαλία. Η φιλοξενούμενη προηγήθηκε στο 4’ με γκολ του Αγιτέ και έδειχνε ικανή να… σπάσουν τη δυσμενή παράδοση που την θέλει να μην νικά τα τελευταία χρόνια στην έδρα Λοριάν! Τελικά αυτό δεν έγινε Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μουκάντζο και χάρη σε αυτό διαμόρφωσε το τελικό 1-1 που έδωσε τουλάχιστον το βαθμό στη Λοριάν. Αναλυτικά για την 2η αγωνιστική του Σαμπιονά έχουμε:ΠαρασκευήΜονακό-Λιλ 0-0 ΣάββατοΣεντ Ετιέν-Μπορντό 1-1 (58’ Αμουμά/90+1’ Σεβέ) Ανζέ-Ναντ 0-0 Γκινγκάμπ-Λιόν 0-1 (79’ Μποβού) Τρουά-Νις 3-3 (2’ Κορεντίν, 77’ Καμούς, 90+3’ Ξαβιέ/6’ πεν. Μπεν Αρφά, 16’ Πλεά, 42’ Λε Μαρσάντ) Κάεν-Τουλούζ 1-0 (70’ Ντα Σίλβα) Ρεν-Μονπελιέ 1-0 (86’ Γκροσίτσκι) ΚυριακήΡεμς-Μαρσέιγ 1-0 (14’ Τραορέ) Λοριάν-Μπαστιά 1-1 (90’+1 πεν. Μουκάντζο / 4’ Αγιτέ) Παρί Σεν Ζερμέν-Γκάζελεκ 2-0 (11’ Ματουΐντί, 21’ Τιάγκο Σίλβα)