Οι όμιλοι… περνούν από το «ΓΣΠ»

18 Αυγούστου 2015
Ο ΑΠΟΕΛ έχασε με 1-0 στο Καζακστάν από την Αστάνα στο πρώτο ματς των δυο ομάδων για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ (γκρουπ πρωταθλητών) και θα προσπαθήσει για την ανατροπή στη ρεβάνς στο «ΓΣΠ», ώστε να μπει στους ομίλους… Η κυπριακή ομάδα είχε κακή εικόνα, παίζοντας σε γήπεδο με συνθετικό χλοοτάπητα, ζήτησε πέναλτι στο πρώτο μέρος σε ανατροπή του Ντε Βινσέντι και έτσι γνώρισε μια ήττα που φυσικά του αφήνει ελπίδες πρόκρισης! Τόσο η Αστάνα, όσο και ο ΑΠΟΕΛ είχαν φάσεις και για άλλα γκολ… Ο ΑΠΟΕΛ ήταν διπρόσωπος. Δεν απείλησε σοβαρά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η βελτίωση στο δεύτερος μέρος δεν αρκούσε για να έρθει το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ! Το πλάνο του Πασιένσια Με τον Αλεξάνδρου στο κέντρο δίπλα από τον Μοράις παρέταξε τον ΑΠΟΕΛ ο Πασιένσια, έχοντας τον Μακρίδη μπροστά τους σε πιο ελέυθερο ρολο, τον Εφραίμ αριστερά και τον Ντε Βινσέντι δεξιά, με τον Λεάλ στην κορυφή. Σέρτζιο, Αστίς, Καρλάο και Αντωνιάδης η αμυντική τετράδα μπροστά από τον Βάτερμαν. Εικόνα αγώναΗ πρώτη καλή φάση ανήκε στους γηπεδούχους (4'), με τον Νουσερμπάγιεφ από κοντά να παίρνει την κεφαλιά και τον Βάτερμαν να αποκρούει δύσκολα με τα πόδια. Στο 13ο λεπτό ο Ντε Βινσέντι ζήτησε πέναλτι αφού μπαίνοντας στην περιοχή ανατράπηκε από αντίπαλο, με τον Κασάι να δείχνει «παίζετε» και σαν να μην έφτανε αυτό, στο επόμενο λεπτό η Αστάνα άνοιξε το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Κετεβοάμα ο Ντολτζίγιεφ έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, μη αφήνοντας περιθώρια στον Βάτερμαν να αντιδράσει. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, ανεπιτυχώς, αφού ο Ντε Βινσέντι (21') και -σε δύο περιπτώσεις- ο Εφραίμ (26'-27') δεν κατόρθωσαν να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Έριτς. Αντιθέτως, οι Καζάκοι ήταν αυτοί που βρήκαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία (28'), όταν ο Ντολτζίφιεφ από κοντά σούταρε ανενόχλητος αλλά είδε τον πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ να αρνείται δεύτερη παραβίαση της εστίας του. Πολύ δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας τρεις ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο να ισοφαρίσει, αλλά κανείς εκ των Ντε Βινσέντι, Εφραίμ και Αστίς δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Έριτς. Οι πρωταθλητές Κύπρου συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στη συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο πότε ο Έριτς και πότε η αστοχία τους απέτρεπαν την ισοφάριση. Η πρώτη απειλή για τους γηπεδούχους στην επανάληψη ήρθε στο 77’ με τον Ζιούκοφ να μην βρίσκει στόχο, ενώ ο Κετεβοάμα με μακρινό σουτ στο 81' ανάγκασε τον Βάτερμαν σε δύσκολη επέμβαση. Στα τελευταία λεπτά ο ΑΠΟΕΛ στην προσπάθειά του να βρει το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα πρόκρισης άφησε κενούς χώρους, με αποτέλεσμα η Αστάνα να βρει 2-3 σημαντικές ευκαιρίες για το 2-0. MVP: Νουσερμπάγιεφ. Μέχρι να αντικατασταθεί ήταν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, ενώ έβγαλε υπέροχη σέντρα στον Ντζολτσίγιεφ για το 1-0.UP: Κετεβοάμα. Ο αριστερός εξτρέμ των Καζάκων δυσκόλεψε αρκετά την άμυνα του ΑΠΟΕΛ αποτελώντας συνεχή πηγή κινδύνου.DOWN: Η πολύ κακή αντίδραση της άμυνας του ΑΠΟΕΛ στο 14' που έφερε το 1-0.ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο γκολ του Ντζολτσίγιεφ και την αστοχία των παικτών του ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη. Οι συνθέσειςΑΣΤΑΝΑ: Έριτς, Άνιτσιτς, Ίλιτς, Ποστνίκοφ, Μαξίμοβιτς, Ζιούκοφ (85' Μπεϊσεμπέκοφ), Κετεβοάμα (92' Μουζίκοφ), Σιόμκο, Κάνιας, Νουσερμπάγιεφ (68' Γκαμπανάγκα), Ντζολτσίγεφ.AΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Σέρτζιο, Αστίς, Καρλάο, Αντωνιάδης, Μοράις, Μακρίδης (85' Μακρίδης), Ντε Βινσέντι, Αλεξάνδρου (46΄Πιατκόφσκι), Εφραίμ (63' Στίλιτς), Λεάλ. Πηγή: balla.com.cy