Με τρίποντο του Μόνια στην εκπνοή η Ρωσία!

Με τρίποντο του Σεργκέι Μόνια στην εκπνοή της συνάντησης η Ρωσία νίκησε την Τσεχία με 86-85 και έκανε το «δύο στα δύο» στο διεθνές τουρνουά της Ξάνθης.
Η πρώτη αναμέτρηση της δεύτερης ημέρας του τουρνουά ήταν πολύ ανταγωνιστική από την αρχή έως το τέλος. Τα πρώτα 28′ του ματς ήταν ισορροπημένα και στο τέλος της τρίτης περιόδου, η ρωσική ομάδα ξέφυγε με 68-62 (σκορ δεκάλεπτου). Η Τσεχία, ωστόσο, κάλυψε την μικρή διαφορά που είχε πάρει η Ρωσία στην τελευταία περίοδο και 6” πριν την λήξη της αναμέτρησης, με καλάθι του Γιαν Βέσελι προηγήθηκε με 85-83. Η ρωσική ομάδα και ο Μόνια, ωστόσο, «μίλησαν» τελευταίοι και με τρίποντο του 32χρονου γκαρντ στην εκπνοή, η Ρωσία πήρε την νίκη με 86-85.
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-42, 68-62,  86-85.
ΡΩΣΙΑ (Πασούτιν): Ζούμπκοφ 12 (1), Μπαμπούριν, Πατέεφ 2, Φριντζόν 2, Βγιάλτσεφ 7 (1), Αντόνοφ 10 (2), Μόνια 16 (4), Κβοστόφ 15 (5), Πονκράσοφ, Βορόντσεβιτς 15 (2), Κουμπράνοφ 7.
ΤΣΕΧΙΑ (Γκινζμπουργκ): Μπέντα 12, Μπάλβιν, Πούμπρλα 2, Χρούμπαν 2, Σατοράνσκι 12 (2), Βέλς 4, Σιρίνα, Μπάρτον 5 (1), Γιέλινεκ 7 (1), Άουντα, Χούσκα 10, Σιλμπ 9 (3), Βέσελι 22