Οι παρενέργειες από το χάπι της επόμενης μέρας: Τι να προσέχετε

8 Σεπτεμβρίου 2015
Kατερίνα, 29 ετών ρωτά

Αναγνώστρια ρωτά: 

Γεια σας πριν απο 15 εβδομαδα περιπου πηρα το χάπι της επομενης μέρας εντοσ 30 ωρων και μετα απο λίγες μέρες είδα λίγο αιμα χωρίς συνοδεία πόνου και το θεωρησα φυσιολογικο αλλα εδω και καιρό βγάζω σκούρα καφε υγρά και ανυσυχω λίγο,βγαζω καθε μερα απο λίγο και ειναι αρκετα ενοχλητικό να ανυσυχήσω;

Στο ερώτημά σας απαντά ο Ζήσης Παπαθανασίου , Επίκουρος καθηγητής Γυναικολογίας - ανδρολόγος, διευθυντής Ελληνικού Σεξολογικού Ινστιτούτου

Αποτέλεσμα εικόνας για ζήσης παπαθανασίου


Είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς παρενέργεια από τη χρήση επίγουσας αντισύλληψης 15 εβδομάδες μετά από τη λήψη του φαρμάκου. Αν όμως ο χρόνος είναι μιάμιση εβδομάδα μετά τη λήψη τότε μάλλον πρόκειται για διαταραχή που έχει σχέση με τη λήψη του χαπιού. Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να απευθυνθείτε σε γυναικολόγο.
Ζήσης Παπαθανασίου


ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ