Βρήκε «γιατρειά» στο Κύπελλο ο Απόλλων

27 Οκτωβρίου 2015

Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε με 3-1 του Παναιγιάλειου στη Ριζούπολη για την 1η αγωνιστική της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και πανηγύρισε νίκη μετά από τέσσερα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Football League. Το ματς για τον 5ο όμιλο του θεσμού άρχισε με... γκολ για τους γηπεδούχους στο 3', το οποίο όμως δεν μέτρησε. Ο Τζιώρας έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και όπως φάνηκε από το ριπλέι πέρασε τη γραμμή της εστίας, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Τελικά, το 1-0 για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη ήρθε στο 16' όταν μετά από σουτ του Φατιόν, η μπάλα κόντραρε στον Ιωάννου, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα του Πίτκα.

Όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 35' κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με το ωραίο σουτ του Κρισμάρεβιτς εκτός περιοχής. Μόλις οκτώ λεπτά μετά από το πρώτο σφύριγμα για το δεύτερο ημίχρονο, η "Ελαφρά Ταξιαρχία" πήρε εκ νέου προβάδισμα με την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Συμελίδη. Τα πάντα τελείωσαν στο 81' όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κρισμάρεβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 88' ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι για χέρι του Σανδραβέλη, ο οποίος αντίκρισε κι αυτός δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με εννιά παίκτες. Ο Παρπέξ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Καλλιθέα νίκησε με 2-1 τη Λαμία στο "Ελ Πάσο" και πήρε το πρώτο "τρίποντο" στον θεσμό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22' με το πλασέ του Σμυρλή έπειτα από ασταθή απόκρουση του Ρίζου στο σουτ του Φράγκου όμως, στο 34' η Λαμία ισοφάρισε με την κεφαλιά του Καραλή. Στο 66' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Γιόκιτς, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Καλλιθέας αφού στο 88' ο Μπέλης βρήκε δίκτυα για το τελικό 2-1.