Συντριβή του ΠΑΟΚ από την Μπεσίκτας

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την συντριβή στο «Παλατάκι» από την Μπεσίκτας (100-80) και την δεύτερη σερί ήττα του για τον Ε’ Όμιλο της πρώτης φάσης του Eurocup.
Για τον «Δικέφαλο» ήταν καταστροφικό το πρώτο ημίχρονο. Με 2′ και 36” να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30 πόντους (52-22!) και παρά την φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλε στο δεύτερο ημίχρονο για να… γυρίσει το ματς, δεν τα κατάφερε.
Η τουρκική ομάδα είχε απέναντι στην κακή άμυνα του «Δικέφαλου» 10/17 προσπάθειες τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο και το εκπληκτικό ποσοστό ευστοχίας της, τη βοήθησε να κυριαρχήσει στο παρκέ. Με επιμέρους σκορ 16-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά η Μπεσίκτας ξέφυγε με 25 πόντους με 30 πόντους (52-22), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Ο ΠΑΟΚ έβαλε περισσότερη ένταση στην άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο και είχε ορθολογικές επιλογές στην επίθεση. Με ηγέτες τους Μάρκοβιτς, Χάτσερ, Τέπιτς ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά έως και στα επίπεδα των εννιά πόντων (61-70) περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου. Εκεί χρειαζόταν το… κάτι παραπάνω για τον ΠΑΟΚ ώστε να συνεχίσει τη μεγάλη προσπάθεια για επιστροφή στη διεκδίκηση της νίκης. Αυτό το «κάτι παραπάνω», το είχε όμως η Μπεσικτάς. Με πρωταγωνιστές τους Ουόλτερς, Λάμπε έβαλε τέλος στην αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας. Οι δύο παίκτες ηγήθηκαν στο επιμέρους σκορ (14-4) των φιλοξενούμενων που επανέφερε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (65-84, 34’) και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι.
Δεκάλεπτα: 14-27, 28-55, 61-72, 80-100.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 14, Λιάπης 2, Βασιλειάδης 11(3), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 2, Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 8, Κώττας 2, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 17(2), Χάτσερ 15(2), Μπάλαμπαν.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ουλούγκ): Σίλι 6(1), Ουόλτερς 27(3), Ακιόλ 12(2), Ατσούρ 12(4), Ντάρντεν 10, Λάμπε 18(3), Μέρφι 15(3), Ραντόσεβιτς