Τα Βραβεία 2016 της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου δίνονται απόψε

28 Μαρτίου 2016

Η Vanessa Redgrave είναι το τιμώμενο πρόσωπο της φετινής απονομής σήμερα στην Στέγη.

Οι ταινίες « Ένας Άλλος Κόσμος» του Χριστόφορου Παπακαλιάτη, «Chevalier» της Αθηνάς Τσαγγάρη, «Τετάρτη 04:45» του Αλέξη Αλεξίου, «Smac» του Ηλία Δημητρίου  και  «Invisible» του Δημήτρη Αθανίτη θα διεκδικήσουν το Βραβείο Καλύτερης Ταινίας της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2016, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, στις 28 Μαρτίου. Τη βραδιά σε σκηνοθεσία Νίκου Σούλη θα παρουσιάσουν ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα. Τιμώμενο πρόσωπο θα είναι η Vanessa Redgrave για την καλλιτεχνική αλλά και την ακτιβιστική της προσφορά καθώς έχει δραστηριοποιηθεί και στο δράμα των προσφύγων.
Από φέτος τα Βραβεία της ΕΑΚ έχουν όνομα: Ίρις. «Ως μια κίνηση εξωστρέφειας», όπως είπε ο  Πρόεδρος της ΕΑΚ κ. Κατσούφης στη Συνέντευξη Τύπου  κατά την οποία ανακοινώθηκαν οι φετινές υποψηφιότητες, «θεσπίζεται το νέο βραβείο καλύτερης ξένης ταινίας». Να θυμίσουμε ότι στη φετινή διαδικασία υπέβαλαν υποψηφιότητα 19 ταινίες  μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 ντοκιμαντέρ και 27 ταινίες μικρού μήκους. Φέτος δικαίωμα ψήφου έχουν 232 μέλη (όσοι ήταν ταμιακώς ενήμεροι).
Τις περισσότερες υποψηφιότητες συγκέντρωσαν οι ταινίες: «Τετάρτη 04:45», «Interruption» του Γιώργου Ζώη, «Chevalier», «Oυζερί Τσιτσάνης» του Μανούσου Μανουσάκη, «Smac», «Ιnvisible» και « Ένας Άλλος Κόσμος».
Συγκινητική υπήρξε η είδηση της υποψηφιότητας του πρόωρα χαμένου Μηνά Χατζησάββα για το βραβείο Β΄ανδρικού ρόλου.
Αρωγός  της διοργάνωσης  είναι και πάλι η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση και μέγας χορηγός  ο ΟΤΕ TV. Από φέτος χορηγός επικοινωνίας της ΕΑΚ είναι ο Alpha.

Ακολουθούν αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

Βραβείο Ειδικών Εφέ και  Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani

Cohen

2. Interruption – Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής

Ζιγκίρης

3. The Republic – Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος

_____________________________________________________

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης – Ναμπίλ Σαλαμέ

2. Τετάρτη 04:45 – Στέλλα Καραπούλιου

3. Chevalier – Εύη Ζαφειροπούλου

4.- Interruption – Anne-Valerie Chiabaut

____________________________________________

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren

2. Chevalier – Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης

3. Interruption – Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette

________________________________________

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης - Άννα Μαχαιριανάκη

2. Τετάρτη 04:45 – Άλκηστη Μάμαλη

3. Interruption – Zorana Meic, Εύα Γουλάκου

________________________________________________

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Ένας Άλλος Κόσμος – Γιώργος Γεωργίου

2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντώνης Χαλκιάς

3. Τετάρτη 04:45 – Σπύρος Λάσκαρης

4.- Interruption – Σπύρος Λάσκαρης

______________________________________________

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

1. Αρκαδία Χαίρε – Κωνσταντίνος Βήτα

2. Σύμπτωμα – Coti C.

3. Τετάρτη 04:45 – Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)

____________________________________

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

1. Αρκαδία Χαίρε – Ιωάννα Σπηλιοπούλου

2. Τετάρτη 04:45 – Λάμπης Χαραλαμπίδης

3. Chevalier – Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson

4.-  Interruption – Γιάννης Χαλκιαδάκης

_____________________________________

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

1. Καύσωνας – Γιώργος Αρβανίτης

2. Τετάρτη 04:45 – Χρήστος Καραμάνης

3. Invisible – Γιάννης Φώτου

________________________________________

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης – Βασιλική Τρουφάκου

2. Interruption – Αλεξία Καλτσίκη

3. Invisible – Κόρα Καρβούνη

________________________________

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μηνάς Χατζησάββας

2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντρέας Κωνσταντίνου

3. Τετάρτη 04:45 – Δημήτρης Τζουμάκης

_______________________________________

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μαρία Καβογιάννη

2. Silent – Κίκα Γεωργίου

3. Smac – Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη

_________________________________________________

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

1. Ουζερί Τσιτσάνης – Χάρης Φραγκούλης

2. Τετάρτη 04:45 – Στέλιος Μάινας

3. Invisible – Γιάννης Στάνκογλου

_________________________________________

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου

2. Chevalier – Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη

3. Interruption – Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος

4.- Invisible – Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής

5.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

__________________________________________

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

1. Καύσωνας – Joyce A. Nashawati

2. Interruption – Γιώργος Ζώης

3.  Erotica, Exotica, etc… - Ευαγγελία Κρανιώτη

________________________________________

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου

2. Chevalier – Αθηνά Τσαγγάρη

3. Invisible – Δημήτρης Αθανίτης

4.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

______________________________________

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

1. Ο Σπόρος – Ιφιγένεια Κοτσώνη

2. Το Σύκο – Νικόλας Κολοβός

3. Dreamtoy – Χρήστος Χουλιάρας

4. Joanna – Παναγιώτης Φαφούτης

5. Simon Says – Νίκος Τσεμπερόπουλος

6. 4η Μαρτίου  - Δημήτρης Νάκος

______________________________________

Βραβείο Ταινίας  Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

1. Αρκαδία Χαίρε – Φίλιππος Κουτσαφτής

2. Erotica, Exotica, etc… – Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη

3. The Longest Run – Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου

_____________________________________________

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

1. Τετάρτη 04:45 – Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος

2. Invisible – Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης

3. Smac – Ηλίας Δημητρίου

4. Ένας Άλλος Κόσμος – Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης

5. Chevalier – Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ