Όταν η αγωγή για κολπική μαρμαρυγή προκαλεί βλάβη στα μάτια

17 Οκτωβρίου 2016
Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΥ BORO.GR ρωτά

Αναγνώστης μας ρωτά: Εδώ και ένα χρόνο πάσχω από κολπική μαρμαρυγή παίρνω το Angoron 200mgαλλά τώρα τελευταία με τις εξετάσεις που κάνω κάθε 3 6 μήνες που βρήκαν βλάβη στα μάτια επικαθηση αμιωδαρονης πήγα σε καρδιολόγο και μου είπε να σταματήσω το Αngoron και αντί αυτού μου έδωσε να παίρνω Loprezorυπόψιν ότι έχω κάνει και τετραπλό BAYPASS εδώ και 7 χρόνια και είμαι 73 ετών τι με συμβουλεύετε να κάνω έχω ενημερώσει και την φαρμακευτική εταιρεία SANOFI για τις παρενέργειες πνεύμονες και θυροειδής δεν με έχουν επηρεάσει ευχαριστώ 

Στο ερώτημα απάντησε ο Γιώργος Λάζαρος, Καρδιολόγος


Εναποθέσεις στον κερατοειδή παρατηρούνται στα περισσότερα άτομα που λαμβάνουν αμιωδαρόνη και αποτελούν λόγο διακοπής του φαρμάκου κυρίως στην περίπτωση που μετά από οφθαλμολογική εξέταση αποκαλύπτεται μείωση της οπτικής οξύτητας (διαταραχή της όρασης). Κατά συνέπεια οποιαδήποτε απόφαση σχετικά με τη συνέχιση ή μη του φαρμάκου θα πρέπει να γίνεται μετά από συνεννόηση καρδιολόγου και οφθαλμιάτρου όπως υποθέτω ότι θα έγινε και στην περίπτωση σας. Σε σχέση με την αντικατάσταση της αμιωδαρόνης με άλλο φάρμακο ο μόνος αρμόδιος να αποφασίσει είναι ο καρδιολόγος σας ο οποίος ξέρει το ακριβές ιστορικό σας (πχ ποια είναι η καρδιακή σας συχνότητα, η αρτηριακή πίεση, παρουσία τυχόν συνοσηροτήτων κλπ.).

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Τα Ζώδια σήμερα
Αστρολογία
14:29 Τα Ζώδια σήμερα