Έγινε το 1ο βήμα

Με δύο αγωνιστικά πρόσωπα ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ το Ρέθυμνο (77-62) και… άνοιξε το σκορ στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ!

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (18-16)… θύμησε με την τεχνική ποινή, που δόθηκε στον Βασίλη Σπανούλη στο τέλος της πρώτης περίοδου και στην δεύτερη ήταν… σαρωτικοί. Με επιμέρους σκορ 25-6 τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +21 (43-22).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τον ίδιο ρυθμό μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου, που προηγήθηκαν με 29 (71-42). Ακολούθησε σερί 14-0 του ΑΓΟΡ, που μείωσε την διαφορά στο τέλος σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-22, 65-37, 77-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 4, Άντιτς 6 (2), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 6, Σερμαντίνι 2, Σλούκας8, Παουελ 10, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 9 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 13 (1), Καλλινικίδης 3, Προύιτ, Αγγελόπουλος 10 (1), Τσαρούχας, Τσόχλας, Ντούβνιακ 3, Κόμματος 8 (2), Κάρτερ 11 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12 (2), Σιζόπουλος 2.