Παίρνω αντιεπιληπτικά και εχώ ταχυκαρδίες. Να ανησυχώ;

5 Σεπτεμβρίου 2017
H 33χρονη Ελπινίκη, αναγνώστρια του boro.gr, ρωτά

Αναγνώστρια μας ρωτά: Παίρνω αντιεπιληπτικά φάρμακα Trileptal Vimpat Frisium και ξυπνάω με ταχυκαρδίες εδω και 2 μέρες. Είναι κάτι που πρέπει να ανησυχήσω; Αισθάνομαι βέβαια άγχος εκείνη την ώρα.

Στο ερώτημά σας απάντησε ο καρδιολόγος, Γεώργιος Λάζαρος.


Οι ταχυκαρδίες δεν υποδηλώνουν κατ’ ανάγκη καρδιοπάθεια και το άγχος είναι μία από τις καταστάσεις που τυπικά συνοδεύεται από ταχυκαρδία. Εάν οι ταχυκαρδίες δεν συνδυάζονται με κάποιο συγκινησιακό ερέθισμα, διαρκούν πολύ και συνοδεύονται από συμπτώματα όπως πόνος στο στήθος, δύσπνοια, ζάλη-λιποθυμία, τότε θα πρέπει να γίνει ένας ιατρικός έλεγχος (παθολογικός-καρδιολογικός) καθώς και εξετάσεις αίματος για να αποκλειστούν παθήσεις όμως αναιμία, θυρεοειδοπάθειες κλπ.

Γεώργιος Λάζαρος
Καρδιολόγος
Διευθυντής ΕΣΥ Α’ Πανεπιστημιακή Καρδιολογική Κλινική
Ιπποκράτειο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών


ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ