Πόλο: Η Εθνική Ελλάδος πήρε την πρωτιά στον όμιλο νικώντας την Ισπανία

<div class="text">
<p>Μεγάλη νίκη πέτυχε η Εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών, επί της Ισπανίας με 8-7, έχοντας όλους τους παίκτες σε σπουδαία μέρα, και πήρε την πρωτιά στον όμιλο.</p>
<p>Υπέροχοι ήταν οι Τσαλκάνης, Αφρουδάκης, Βλαχόπουλος, Φουντούλης, χωρίς να υστερήσει κανένας, αφού με ασφυκτική άμυνα έκοψαν από νωρίς τα… φτερά των «φούριας ρόχας».</p>
<p>Πολύ καλό το πρώτο οκτάλεπτο για την Εθνική μας, αφού με ιδανική άμυνα δεν επέτρεψε στους Ισπανούς, παρά μόνο με πέναλτι του Γκιγιέρμο Μολίνα να προηγηθούν στο 5.07, αλλά στη συνέχεια είχε τον έλεγχο και ισοφάρισε με ένα υπέροχο γκολ του Βαγγέλη Δελακά. Αυτό ήρθε μετά από έξυπνη πάσα του Αφρουδάκη στην καρδιά της άμυνας των Ισπανών κι εκτέλεσε έξοχα ο Δελακάς, κάνοντας το 1-1 στο 1.34, σκορ με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.</p>
<p>Πιο δυνατή συνέχισε η Εθνική μας στο δεύτερο οκτάλεπτο, έχοντας αυτή την φορά και υπέροχο τον για ένα ακόμη ματς σούπερ, Κώστα Τσαλκάνη, που «κατέβασε ρολά» κι έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης, αφού με δύο γκολ του Μυλωνάκη, στο 6.35 και στο 2.18 (θύμισε το παιχνίδι που έκανε με τους Μαυροβούνιους), ανεβάσαμε το σκορ σε 3-1 κι έτσι έκλεισε το ημίχρονο με 2-0 για την Εθνική μας.</p>
<p>Στο 3ο οκτάλεπτο, δίπλα στον εξαίσιο Τσαλκάνη, ακολούθησαν σε επιθετικό κρεσέντο αυτή την φορά, ο αρχηγός Χρήστος Αφρουδάκης κι ο πάντα σταθερός Γιάννης Φουντούλης, που βρήκε το χέρι του και με δύο γκολ αυτός (3.59 και 3.05) κι ένα ο αρχηγός (4.43) ανέβασαν το σκορ στο 6-3, αφού είχε κάνει αρχικά το 2-3 ο Μολίνα και στη συνέχεια το 3-5 ο Ζίρανι. Ηταν το καλύτερο και πιο εντυπωσιακό οκτάλεπτο του αγώνα, αλλά ήδη οι διαιτητές φόρτωσαν με φάουλ τους παίκτες μας, παίζοντας 100% έδρα, με αποτέλεσμα να χάσει νωρίς τους δύο καλύτερους αμυντικούς μας, που είναι οι Δελακάς και Ποντικέας.</p>
<p>Όμως η ελληνική ψυχή μέτρησε και στο 4ο οκτάλεπτο. Από την μια ο Τσαλκάνης, από την άλλη όλοι οι άλλοι παίκτες, με ηγέτη τον εκπληκτικό αρχηγό Χρήστο Αφρουδάκη και υπέροχους όλους τους άλλους, όπως για παράδειγμα οι Μυλωνάκης και Βλαχόπουλος που πέτυχαν τα 2 γκολ σε αυτήν την περίοδο, έφεραν τη νίκη με 8-7 και την πρωτιά στον όμιλο. Όλοι τους ήταν υπέροχοι, παρά το γεγονός ότι οι Ισπανοί έκαναν την μεγάλη αντεπίθεση, με ηγέτη τον Μινγκουέλ (3 γκολ στην περίοδο αυτή) και τον Μολίνα, αλλά ο Άγγελος Βλαχόπουλος έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα της επιτυχίας με το κρίσιμο γκολ στο 2.24 πριν το τέλος, κάνοντας το 8-6 κι έμελλε να είναι το καθοριστικό, αφού απλά οι Ισπανοί μείωσαν με τον Μινγκουέλ σε 8-7.</p>