Όταν το στρες προκαλεί εξανθήματα και ταχυκαρδίες;

9 Αυγούστου 2013

Αναγνώστης μας αναρωτιέται:

Kαλησπέρα! Εδώ και ένα χρόνο ψυχολογικά είμαι πολύ πιεσμένος. Έχω προβλήματα με τους δικούς μου. Δεν θέλουν την γυναίκα μου κ κατ'επεκταση διαφωνούν με τα πάντα που κάνω. Εδώ κ 15 μέρες έχω ταχυκαρδίες και για μεγάλο διάστημα βγάζω κόκκινα εξανθήματα στο δέρμα. Αυτά ειναι συμπτώματα άγχους υποθέτω και του στρες που εχω ολη αυτή τη χρονιά. Σκέφτομαι να επισκεφτώ ένα ψυχολόγο,θα βοηθήσει; Κουράστηκα κ βλέπω οτι αρχίζουν κ τα ψυχοσωματικά όπως οι ταχυκαρδίες..ποια ειναι η άποψή σας; Ευχαριστω

Αγαπητέ αναγνώστη. Απευθύναμε το ερώτημά σας στον Γρηγόρη Σίμο, Ψυχίατρο - Ψυχοθεραπευτή, Επίκουρο Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και Πρόεδρο της Ελληνικής Εταιρείας Γνωστικής Συμπεριφορικής Ψυχοθεραπείας. 

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως είσαστε πολύ ζορισμένος. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να οδηγήσει στην εκδήλωση σωματικών συμπτωμάτων είτε αγχώδους, είτε ψυχοσωματικής, είτε καθαρά σωματικής αιτιολογίας. Αρχίζοντας από το τελευταίο, και επειδή δεν δηλώνετε την ηλικία σας, θα ήταν καλό να ξεκινήσετε με μια καλή παθολογική εξέταση (συμπεριλαμβανομένης της καρδιάς και του θυρεοειδούς σας) και να σας δει και ένας Δερματολόγος. Εφόσον όλα είναι καλά, τότε να δείτε βεβαίως έναν ψυχίατρο ή ψυχολόγο.

Και μια προειδοποίηση: Σε μια πρόσφατη (2012) μελέτη από τη Σουηδία, που αφορούσε πάνω από 2 εκατομμύρια συνταγές με φάρμακα που δόθηκαν για ψυχολογικά προβλήματα από γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων, βρέθηκε πως οι ψυχίατροι-οι πλέον αρμόδιοι- ήταν αυτοί που έδιναν σχεδόν σπάνια τα ηρεμιστικά (ή αντιαγχώδη ή αγχολυτικά) φάρμακα. Αυτά τα φάρμακα τα συνταγογραφούσαν κυρίως άλλες ειδικότητες. Η εντύπωση μου είναι πως μάλλον το ίδιο ισχύει και στην Ελλάδα. Μέχρι να φτάσετε λοιπόν στον ψυχίατρο, ίσως κάποιοι γιατροί μπουν στον πειρασμό να σας προτείνουν «ένα αγχολυτικό». Είναι προτιμότερο να το αποφασίσει ο ψυχίατρος που, αν χρειασθεί, θα δείτε.

 

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ