Λάμψη Στοχ αλλά "τρύπια" άμυνα...

10 Αυγούστου 2013

Ξεκάθαρα ο Μίροσλαβ Στοχ ήταν το μόνο κέρδος του φυλικού (1-3) απέναντι στην Καλλονή. Ο Σλοβάκος έδειξε πως είναι ένας ποιοτικός ποδοσφαιριστής, έδειξε πως διαθέτει μεγάλο ταλέντο ξεσηκώνοντας την Τούμπα, ωστόσο φάνηκε η γύμνια του ΠΑΟΚ στα μετόπισθεν. Και αποδείχθηκε πως ο "Δικέφαλος" εκτός των βασικών, έχει... θέμα στους κεντρικούς αμυντικούς. Η Καλλονή εξέθεσε τα στόπερ των "ασπρόμαυρων" με τρία φοβερά γκολ ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν 6.000-7.000 φίλοι των "ασπρόμαυρων".

0-2 με... αποδοκιμασίες

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει την υπεροχή και στο 15' υπήρχε η πρώτη ευκαιρία. Μετά από μακρινό, ευθύβολο σουτ του Νέτσιντ, ο Χογκ έδιωξε και οι αμυντικοί της Καλλονής απομάκρυναν πριν δημιουργηθεί κίνδυνος. Ενα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν σε αντεπίθεση με τον Λεοζίνιο που σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Στο 20' μετά από ακρινό σουτ του Κάτσε, η μπάλα βρήκε στο αριστερό χέρι του Λεάντρο μέσα στην περιοχή της Καλλονής, αλλά ο διαιτητής δεν καταλογίζει πέναλτι ενώ στο 23' μετά από σέντρα ο Μανούσος σούταρε όμως ο Γλύκος μπλόκαρε.

Στο 33' πάντως οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (0-1). Ο Μανούσος, όντας ανενόχλητος, σούταρε με το αριστερό και η μπάλα κατέληξε στη γωνία του Γλύκου. Στο 40' πάλι χτύπησε ο Μανούσος... Εκμεταλλεύεται ολιγωρία των στόπερ του ΠΑΟΚ και αφότου έσκασε η μπάλα, έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ από τα 40 μέτρα που άφησε άγαλμα τον Γλύκο. Μάλιστα στο τέλος του ημιχρόνου υπήρχαν χλιαρές αποδοκιμασίες από την εξέδρα.

Εντυπωσιακό ντεμπούτο για Στοχ

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι... υπνοτισμένος και έγινε το 0-3... Η άμυνα του ΠΑΟΚ και πάλι δεν αντέδρασε όπως έπρεπε ο Γλύκος δεν κατάφερε να διώξει το σουτ του Λεοζίνιο. Στο 57' "μίλησε" ο Στοχ...

Ο ίδιος δεν κατάφερε να νικήσει τον Σιδεράκη στο 51' αλλά έξι λεπτά αργότερα το έκανε. Μετά από σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα καρφώθηκε στη γωνία της εστίας του πορτιέρο της Καλλονής. Σ

το 60' μετά από πολύ όμορφη ντρίμπλα του Στοχ από αριστερά και σέντρα του, ο Γιάννου καθυστέρησε, η μπάλα έφτασε στον Κάτσε έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ. Στο 77' έπειτα από σέντρα, ο Πέλκας με τη μία έπιασε το σουτ αλλά ήταν αδύναμο.

Γήπεδο: Τούμπας

Διαιτητής: Αθανάσιος Σεζος

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Σκόνδρας, Λόπεθ, Κατσικάς, Σπυρόπουλος (46΄ Τζανδάρης), Γκαρσία, Κωνσταντινίδης (26΄ λ.τ. Γιάννου), Κάτσε, Πέλκας, Αθανασιάδης (46΄ Στοχ), Νέτσιντ

Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): Χογκ (46΄ Σιδεράκης), Χωριανόπουλος (80΄ Γιουκαρής), Αναστασιάδης (89΄ Βάλιος), Πίντο (80΄ Μάρτινς), Μαρσέλο (89΄Βλαστέλης), Ποντάνι (89΄ Λαμπρόπουλος), Φαρία (80΄ Γκάζιν), Μανούσος (75΄ Μάρκος ντο Σάντος), Λεοζίνιο, Γκαρσία (80΄ Σιλιγαρδάκης), Καζάζης (67΄ Γάλας)

Σκόρερ: Στοχ 57΄- Μανούσος 33΄, 36΄, Λεοζίνιο 47΄