Ηττα του ΠΑΟ από τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ (56-63)

Κράτησε τον Ναβάρο στο "μηδέν", έπαιξε συγκλονιστική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να "κλέψει" το ροζ φύλλο αγώνα από τη Μπαρτσελόνα. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 56-63 από τους Καταλανούς στο ΟΑΚΑ, χάνοντας δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στη φάση τoυ Τοp 16 της Ευρωλίγκας.Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 2-10 στο 4′, παίρνοντας 4 πόντους και μία ασίστ από τον Παπανικολάου και με τους γκαρντ να "ταϊζουν" τους ψηλούς (Λόρμπεκ – Τόμοιτς) στη ρακέτα. Το σκορ έγινε 4-15 στο 5′, αλλά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη απάντησαν με σερί 7-0 μειώνοντας 11-15. Με τον Χουέρτας να κάνει μεγάλη ζημιά και να φτάνει τους 10 πόντους, οι Καταλανοί έκαναν το 14-20 στο 8′, αλλά το τριφύλλι πέρασε μπροστά 23-22 παίρνοντας από τρεις πόντους και στις 5 τελευταίες επιθέσεις (4 τρίποντα και ένα γκολ – φάουλ του Λάσμε). Ο Ολεσον διαμόρφωσε το 23-24 του δεκαλέπτου, με τους Χουέρτας – Παπανικολάου να έχουν πετύχει τους 16 πόντους πόντους της ομάδας τους.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με… μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ το εκμεταλλεύτηκε και ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-12, προηγήθηκε 23-34, έχοντας 14/20 (70%) εντός πεδιάς! Το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι του Παναθηναϊκού στην δεύτερη περίοδο το πέτυχε στο 15′ ο Μπράμος με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα μπροστά στον Τόμιτς, μειώνοντας 27-34. O Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 29-40, λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο που βρήκε τους Καταλανούς να προηγούνται με 12 πόντους (32-44), χάρη στο επιμέρους σκορ δεκαλέπτου: 9-20.

Με την άμυνα του Παναθηναϊκού να τσακίζει κόκαλα, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έχτισαν ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, μειώνοντας σε 39-44 στο 24′ και αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Οι Μπάρτσα αντέδρασε και διατηρούσε μια διαφορά 6-8 πόντων. Οι γηπεδούχοι έχαναν δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες (από μπαράζ επιθετικών ριμπάουντ) να την κατεβάσουν από τους 6 πόντους, κάτι που έκανε ο Διαμαντίδης με τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου (47-52).

Ενα τρίποντο του Ολεσον έστειλε τη διαφορά στο +8 για τους φιλοξενούμενους (47-55), αλλά ο Παναθηναϊκός είχε επενδύσει στην άμυνα. Ολα ξεκινούσαν από εκεί και τελείωναν στο αντίπαλό καλάθι. Με λέι απ των Λάσμε και Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 4 (51-55) στο 33′, αλλά ο Χουέρτας με δύο γρήγορα καλάθια έκανε το 51-59. Ο Ματσιούλις με τρίποντο μείωσε σε 54-59, αλλά ο Παπανικολάου "απάντησε" από τα 6,75μ. για το 54-62 στο 35′. Διαδοχικά λάθη του Παναθηναϊκού στην επίθεση (18 λάθη στο 36′) και αστοχία στα "μεγάλα" σουτ έφεραν τη Μπαρτσελόνα σε θέση ισχύος και τη διατήρησαν εκεί μέχρι το τέλος του αγώνα…