Δια χειρός Μιλουτίνοβιτς ο Απόλλων Πατρών, 84-82 τον Κολοσσό

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στο τέλος, ο Απόλλων Πατρών, με καλάθι του Μιλουτίνοβιτς, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 84-82 του Κολοσσού στο Βενετόκλειο, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Α1. 7-9 για τους πατρινούς, 6-10 για τους ροδίτες.Μπολντς (22 π.), Γουίλσον (18 π.), Μιλουτίνοβιτς (15 π.) και Ρος (14 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Βετούλα, που πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τσάμης (24 π.), Σμιθ (23 π.) και Σίμπσον (11 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Πρίφτη.

Με ηγέτη τον Σμιθ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +5 (11-6) στο 5′, αλλά οι φιλοξενούμενοι, με τον Ρος, απάντησαν με ένα 6-0 και πήραν το προβάδισμα με 12-11, στο 7′.

Με τους Τσάμη και Σμιθ, ο Κολοσσός ξέφυγε με +4 (18-14) και παρά τις προσπάθειες του Ρος, κράτησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-19).

Ο Απόλλων ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με όπλο τα τρίποντα και τους Μπολντς, Γουίλσον και Ρος, ξέφυγε με +6 (38-32), στο 15′.

Οι πατρινοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, οι ροδίτες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, με αποτέλεσμα η ομάδα του Βετούλα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +13 (53-40).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους 9-3, ο Απόλλων εκτόξευσε την διαφορά του στο +19 (62-43), στο 27′.

Ωστόσο, με τους Στεφανίδη, Οσμπι και Γεωργαλλή, το συγκρότημα του Πρίφτη απάντησε με ένα δικό του 10-4 και μείωσε στους 13 (53-66), στο 30′.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ηγέτες τους Τσάμη και Σίμπσον, έκαναν επιμέρους 29-9 και πήραν προβάδισμα με +7 (82-75), στο 39′!

Σε εκείνο το σημείο, ο Απόλλων… ξύπνησε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Γουίλσον και Μιλουτίνοβιτς, έκανε σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 82-82, 15” πριν το τέλος του αγώνα.

Στην συνέχεια, ο Τσάμης αστόχησε για τον Κολοσσό και ο Μιλουτίνοβιτς, με νέο καλάθι, έδωσε τη νίκη στους πατρινούς, με το τελικό 84-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 18-34, 13-13, 29-18.