Κορυφή με 3άρα η Ατλέτικο!

Αυτή τη φορά η Ατλέτικο δεν… πέταξε στα σκουπίδια το δώρο της Μπάρτσα! Οι Ροχιμπλάνκος νίκησαν 3-0 στο Βιθέντε Καλντερόν τη Σοσιεδάδ κι έτσι, ύστερα από 22 αγωνιστικές, είναι μόνοι στην κορυφή της Primera -στο +3 από την Μπαρτσελόνα, στο +4 από Ρεάλ που παίζει αυτή την ώρα με την Μπιλμπάο!Η ομάδα του Σιμοένε δυσκολεύτηκε να "ξεκλειδώσει" την αντίπαλη άμυνα, αλλά τα κατάφερε στο 38′ με τον Βίγια, ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο.

Οσο έμενε το ρευστό 1-0, έμενε και το… άγχος για τους οπαδούς της Ατλέτικο, που πανηγύρισαν έξαλλα το δεύτερο γκολ της ομάδας του, αυτό του Ντιέγκο Κόστα στο 72′.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μιράντα να σκοράρει για το 3-0, ενώ το κερασάκι έβαλε στο 87′ ο Ντιέγκο, που βρήκε δίχτυα στο πρώτο ματς της επιστροφής του στα παλιά του λημέρια.