Εύκολα ο Ολυμπιακός, 87-64 τον Ικαρο Χαλκίδας

Την 14η νίκη του και δεύτερη συνεχόμενη στην Α1 πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε εύκολα με 87-64 του Ικαρου Χαλκίδας στο κλειστό της Κανήθου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. 4-12 για την ομάδα της Χαλκίδας.Λοτζέσκι (17 π.), Σλούκας (14 π.), Ντάνστον (13 π.), Σπανούλης (10 π.), Μουν (10 π.) και Κόλινς (10 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Σάτον (15 π.), Γκαγκαλούδης (15 π.), Ασκα (14 π.) και Ρίτσαρντς (11 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Λυκογιάννη.

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 10-10, στο 5′.

Στην συνέχεια, οι Ντάνστον, Λοτζέσκι και Μουν ανέλαβαν δράση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +5 (24-19).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 8-3, ισοφάρισαν σε 27-27. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι, με ηγέτη τον Μπέγκιτς, απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 και ξέφυγαν με +7 (34-27).

Με ηγέτη στην επίθεση τον Σάτον, ο Ικαρος κράτησε την επαφή του με το σκορ μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -3 (38-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Μπαρτζώκα αύξησε την πίεση του στην άμυνα και με τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και Ντάνστον, ξέφυγαν στο σκορ.

Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 17-8, οι πρωταθλητές Ευρώπης πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +12 (58-46).

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και ηγέτη στην επίθεση τον Λοτζέσκι, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 29-18 και επικράτησε με +23 (87-64).

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 19-17, 8-17, 18-29.