Εύκολα ο Ολυμπιακός το Μαρκόπουλο

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου, με τις φιλοξενούμενες παρά το γεγονός ότι από τα μισά του πρώτου σετ έχασαν την Σάντερς (διάστρεμμα) να αφήνουν καλές εντυπώσεις.Το Μαρκόπουλο μέχρι το 10-10 του πρώτου σετ ήταν αρκετά μαχητικό, αλλά η απώλεια της Σάντερς και η σοβαρότητα των ερυθρόλευκων μετέτρεψε τα δύο πρώτα σετ σε παράσταση για ένα ρόλο καθώς ο Ολυμπιακός τα κατέκτησε πολύ εύκολα.

Ο Γιάννης Νικολάκης στο γ’ σετ έριξε στο παιχνίδι Κωνσταντίνου, Λαμπρούση αντί των Τένεβα, Γιώτα, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πιέσει τόσο πολύ την υποδοχή του Μαρκόπουλου και το ματς απέκτησε την αίσθηση του ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενες είχαν σταθερά το προβάδισμα (5-8, 8-10, 11-13, 13-15) και με τις Δικαιούλια, Παναγιώτα Ζήση στην σύνθεση τους έφτασαν στο 16-19 με τον Ολυμπιακό στο 18-20 να τρέχει σερί 3-0 και να προηγείται με 21-20, αλλά με άουτ επίθεση της Κωνσταντίνου το Μαρκόπουλο πέρασε ξανά μπροστά με 22-23.

Η Κις έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με την Βαρουδάκη να τελειώνει μια εξαιρετικά δύσκολη επίθεση και στην επόμενη φάση το σερβίς της χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και η Ψωμά με κόντρα επίθεση να κλείνει το σετ.

Η συνέχεια όμως άνηκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό, καθώς η επανεμφάνιση των Τένεβα, Γιώτα άλλαξε πάλι της ισορροπίες με τις ερυθρόλευκες να μην αφήνουν κανένα περιθώρια αντίδρασης στο Μαρκόπουλο.

«Ξέραμε ότι το Μαρκόπουλο είναι μια μαχητική ομάδα, για δύο σετ παίξαμε καλά, αλλά στο τρίτο χαλαρώσαμε και χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας για να επανέλθουμε όμως στο τέταρτο. Σημασία έχει πάντως η διάρκεια στη συγκέντρωση που θα έχει η ομάδα στη συνέχεια της σεζόν», είπε ο Γιάννης Νικολάκης ενώ ο Γιάννης Ορφανός είχε το μυαλό του στην Σάντερς: «Ελπίζω πραγματικά να μην είναι κάτι το σοβαρό, αφού αρκετά έχουμε τραβήξει με τους τραυματισμούς. Η απώλεια μας αποσυντόνισε για δύο σετ κι όταν χαλάρωσε ο Ολυμπιακός το εκμεταλλευτήκαμε με την κατάκτηση του γ’ σετ»

Τα σετ: 25-14, 25-13, 23-25, 25-23
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 2 (2/7 επ.), Κοσμά 14 (12/27 επ., 2 άσοι), Κις 16 (13/31 επ., 3 άσοι), Μονζόνι 11 (6/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (8/11 επ., 5 άσοι, 50% υπ. – 50% άριστες), Κονόμι – λ (33% υπ. – 11% άριστες) / Κωνσταντίνου 5 (5/17 επ., 36% υπ. – 18% άριστες), Τέζα, Λαμπρούση 2 (2/4 επ.)
Μαρκόπουλο (Ορφανός): Ψωμά 14 (10/34 επ., 4 μπλοκ, 32% υπ. – 23% άριστες), Σάντερς, Λιάγκη 4 (2/10 επ., 2 άσοι), Γιαννέλου, Γεωργιάδου 2 (2/6 επ.), Βαρουδάκη 11 (7/26 επ., 4 άσοι, 37% υπ. – 27% άριστες), Μεθενίτη –λ (56% υπ. – 33% άριστες) / Δικαιούλια 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Νέσιτς, Πολυδώρου, Ζήση Π. 1 (1/3 επ.)