Καθάρισε το ντέρμπι ο Μάξι

Ενα γκολ του Μάξι Λόπεζ στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης έκρινε το ντέρμπι της Γένοβα, με τη Σαμπντόρια να φεύγει νικήτρια με 1-0 επί της Τζένοα από το "Λουίτζι Φεράρις".

Η ομάδα του Μιχαϊλοβιτς ανέβηκε πλέον στους 25 βαθμούς προσπερνώντας στη 13η θέση την Κάλιαρι, ενώ η Τζένοα παρέμεινε στους 27 βαθμούς και την ενδέκατη θέση. Ο Γιάννης Φετφατζίδης αγωνίστηκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 24ο λεπτό ο Μάξι Λόπεζ έπειτα από ασίστ του Εντερ και όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετό για να μπορέσει να δώσει στην ομάδα της Σαμπντόρια τη νίκη.

ΤΖΕΝΟΑ: Περέν, Ντε Μάιο (48’ Φετφατζίδης), Μπουρντίσο, Μαρκέσε (82’ Καλάιο), Αντονίνι, Μπερτολάτσι, Ματουζάλεμ, Αντονέλι, Κονάτε (65’ Σκούλι), Τζιλαρντίνο, Ντε Τσέλιε.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Ζούνιορ Κόστα, Ντε Σιλβέστρι, Μουστάφι, Γκασνταντέλο, Ρετζίνι, Παλόμπο, Κρστισιτς (89’ Ρενάν), Γκαμπιαντίνι, Έντερ (77’ Σέστου), Σοριάνο (72’ Ομπιάνγκ), Μάξι Λόπεζ.