Στην παράταση ο Παναθηναϊκός, 87-85 τον ΚΑΟΔ

Ο ΚΑΟΔ έφτασε μία ανάσα από τη νίκη κόντρα και στον Παναθηναϊκό στο Δ. Κραχτίδης, αλλά οι πράσινοι έκαναν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν το θρίλερ στην παράταση, με 87-85. 16-1 για το Τριφύλλι, 7-10 για τους δραμινούς.Ματσιούλις (18 π.), Διαμαντίδης (18 π.) και Λάσμε (14 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Πεδουλάκη.

Μπράουν (27 π.), Τζόουνς (23 π.), Στίγκερς (11 π.) και Βον (10 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Μάρκοβιτς.

Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του αγώνα στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με τρίποντο του Φώτση, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +6 (21-15) στο 8′, αλλά με καλάθι του Βον, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με -3 (18-21).

Με καλάθι του Κάρι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +5 (23-18), αλλά με τους Στίγκερς και Μπράουν, ο ΚΑΟΔ έκανε σερί 5-0 και ισοφάρισε σε 23-23 στο 12′.

Με τους Ματσιούλις και Μπατίστ, οι πράσινοι απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 και ξέφυγαν εκ νέου με +5 (28-23) στο 16′, αλλά με τους Βον, Τζόουνς και Μάρκοβιτς, οι δραμινοί έκαναν επιμέρους 9-3 και πήραν το προβάδισμα με 32-31 στο 17′.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μαυροκεφαλίδη, η ομάδα του Πεδουλάκη ξέφυγε με +5 (37-32) στο 19′, αλλά με τους Τζόουνς και Μπένα, το συγκρότημα του Μάρκοβιτς απάντησε με 4-0 και μείωσε στον πόντο (36-37).

Ο Κάρι, με εύστοχο τρίποντο, έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +4 (40-36).

Με τους Τζόουνς και Μπράουν, ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 7-3 και ισοφάρισε σε 43-43 στο 23′, αλλά οι Λάσμε και Ματσιούλις έβαλαν τον Παναθηναϊκό εκ νέου σε ρόλο οδηγού με +4 (47-43).

Με τέσσερις πόντους του Τζόουνς, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 47-47, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 27′ (51-51).

Σε εκείνο το σημείο, ο Μπράουν ανέλαβε δράση και με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έδωσε… αέρα +8 στους δραμινούς (59-51) στο 29′. Με 2/2 του Γκιστ, το Τριφύλλι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με -6 (53-59).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το τέταρτο δεκάλεπτο και με τους Διαμαντίδη και Ματσιούλις, έτρεξε σερί 5-0 και μείωσε στον πόντο (58-59) στο 31′.

Ο ΚΑΟΔ άντεχε στην πίεση των φιλοξενούμενων και με τρίποντο του Μπράουν, προηγήθηκε με +4 (67-63) στο 35′.

Στην συνέχεια, οι πράσινοι αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα και με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με +3 (70-67), έπειτα από καλάθι του Φώτση στο 39′.

Ο Μπράουν μείωσε σε 69-70 για τον ΚΑΟΔ, ο Μπράμος αστόχησε στην συνέχεια σε τρίποντο και ο Στίγκερς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με 71-70.

Με 2/2 του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 72-71, αλλά ο Βον έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους στην κανονική διάρκεια, αφού ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (72-72).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 77-77 στο 43′.

Με βολές των Λάσμε και Ματσιούλις, οι πράσινοι ξέφυγαν με +4 (81-77), αλλά με πόντους των Τζόουνς και Βον, ο ΚΑΟΔ μείωσε στον πόντο (80-81), στο 44′.

Ο Ματσιούλις, με τρίποντο, έδωσε… αέρα +4 στους νταμπλούχους Ελλάδας (84-80), αλλά ο Μπράουν απάντησε και μείωσε σε 83-84 για την ομάδα της Δράμας, με 17" για το τέλος.

Με 1/2, ο Κάρι έκανε το 85-83, ο Μπράουν, με 1/2, μείωσε σε 84-85, με 9,5" για την λήξη, αλλά ο Διαμαντίδης, με 2/2, έκανε το 87-84, δίνοντας προβάδισμα νίκης στον Παναθηναϊκό.

Ο Τζόουνς ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στην δεύτερη, ο Βον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά η προσπάθεια του κόπηκε από τον Φώτση, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 87-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 18-19, 23-13, 13-19, παρ. 13-15.