Κόκκινη… καταιγίδα στο Ανφιλντ!

Ακόμα μια σπουδαία ποδοσφαιρική παράσταση έδωσε η φετινή Λίβερπουλ, σκορπίζοντας με 5-1 την Αρσεναλ στο Ανφιλντ στο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής στην Premier! Το ματς ήταν στο 4-0 στο 20λεπτο, ενώ οι Reds έφτασαν σ’ αυτόν τον θρίαμβο χωρίς να σκοράρει ο πρώτος τους σκόρερ, Λουίς Σουάρες (δύο ασίστ)!Με τη νίκη αυτή, η Λίβερπουλ έφτασε τους 50 βαθμούς και θα βρίσκεται εντός 4άδας ό,τι κι αν γίνει στα υπόλοιπα ματς της 25ης αγωνιστικής. Από την άλλη, η Αρσεναλ έμεινε στους 55 και -εκτός απροοόπτου- θα χάσει την κορυφή, αφού Σίτι και Τσέλσι που ακολουθούν με 53 βαθμούς έχουν θεωρητικά εύκολες αποστολές, παίζοντας με Νόριτς εκτός και Νιούκαστλ εντός, αντίστοιχα.

Το… πάρτι στο Ανφιλντ ξεκίνησε από τα… αποδυτήρια, καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού ο Μάρτον Σκρτελ σκόραρε για το 1-0. Ο Σλοβάκος ξαναχτύπησε στο 10ο λεπτό όπου κυριάρχησε σ’ ακόμα μια στημένη μπάλα, σημειώνοντας το 2-0 για τη Λίβερπουλ.

Στο 17′ πήρε τη σκυτάλη ο Στέρλινγκ, πετυχαίνοντας το 3-0, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Στάριτζ να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ (4-0).

Το ημίχρονο "βγήκε" στο 4-0, με την Αρσεναλ να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Κι αν με τα τέσσερα γκολ στην πλάτη κάτι τέτοιο φάνταζε εξαιρετικά δύσκολο, αυτό έγινε απίθανο όταν στο 52′ ο φωτεινός πίνακας έγραψε 5-0, με δράστη ξανά τον Στάριτζ.

Το μόνο που κατάφερε η Αρσεναλ ήταν απλώς και μόνο να μειώσει στο τελικό 5-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρτέτα στο 69ο λεπτό, με τους οπαδούς της Λίβερπουλ να… πανηγυρίζουν!

Τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής

Λίβερπουλ – Αρσεναλ 5-0 (2′, 10′ Σκρτελ, 17′ Στέρλινγκ, 20′, 52′ Στάριτζ – 69′ πέν. Αρτέτα)
08/2 – 17:00GR Σάντερλαντ – Χαλ Σίτι
08/2 – 17:00VΣαουθάμπτον – Στόουκ Σίτι
08/2 – 17:00GR Νόριτς Σίτι – Μάντσεστερ Σ.
08/2 – 17:00GR Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Μπρομ
08/2 – 17:00GR Αστον Βίλα – Γουέστ Χαμ
08/2 – 17:00GR Τσέλσι – Νιούκαστλ
08/2 – 19:30GR Σουόνσι Σίτι – Κάρντιφ Σίτι
09/2 – 15:30GR Τότεναμ – Εβερτον