Λευκή ισοπαλία στο Derby della Capitale, γκέλα για Γιούβε

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το Derby della Capitale της 23ης αγωνιστικής της Serie A, ανάμεσα σε Λάτσιο και Ρόμα. Γκέλα στο 94′ για την Γιουβέντους, που έμεινε στο 2-2 με την Βερόνα, τρίποντα για Τζένοα, Σαμπντόρια.Λάτσιο και Ρόμα έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο Stadio Olimpico, στο Derby della Capitale της 23ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι τζιαλορόσι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ντέρμπι, ωστόσο δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε ένα γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Η πρωτοπόρος Γιουβέντους δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία στην Ρώμη, αφού παρότι προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος, έμεινε στο 2-2 με την Ελλάς Βερόνα στο Stadio Marc’Antonio Bentegodi.

Με πρωταγωνιστή τον Τέβες, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα 17 λεπτών (4′ – 21′), οι μπιανκονέρι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0.

Ωστόσο, οι τζιαλομπλού δεν τα παράτησαν, ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Αρχικά, στο 52′ ο Τόνι μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 94′ ο Χουανίτο ισοφάρισε στο τελικό 2-2, δίνοντας τον βαθμό στην ομάδα του Μαντορλίνι.

Στο Stadio Comunale Luigi Ferraris, η Σαμπντόρια επικράτησε με 1-0 της Κάλιαρι, με γκολ του Γκασταλντέλο στο 11′, ενώ η Τζένοα έφυγε από το Stadio Armando Picchi με το διπλό, επικρατώντας με 1-0 της Λιβόρνο, με γκολ του Αντονέλι στο 10′.

Τέλος, Πάρμα και Κατάνια έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο Stadio Ennio Tardini.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής: