Κύπελλο στο φινάλε με Γιουλ η Ρεάλ!

Για 24η φορά στην ιστορία της η Ρεάλ Μαδρίτης κατακτά το Copa Del Rey! Η Βασίλισσα νίκησε 77-76 την Μπαρτσελόνα στον τελικό του Final 8 που διεξήχθη στη Μάλαγα, με εύστοχο δίποντο του Γιουλ στο φινάλε!Ο τελικός ήταν στα όρια του ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με την Μπάρτσα να έχει ένα μιρκό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και τη Ρεάλ να είναι καλύτερη στη διάρκεια του δεύτερου μέρους. Οι Καταλανοί κάλυψαν διαφορά επτά πόντω στα τελευταία λεπτά και μάλιστα προσπέρασαν 9" πριν από το τέλος με γκολ – φάουλ του Ολεσον. Ο Γιουλ, όμως, ήταν εύστοχος στην τελευταία επίθεση, χαρίζοντας τη νίκη και το Κύπελλο στην ομάδα του.

Συνολικά ο Ισπανός πλέι μέικερ είχε 9 πόντους. Στους 19 σταμάτησε ο Ρούντι, ενώ 17 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Μίροτιτς. Δύο πόντους και έξι ασίστ είχε ο Μπουρούσης.

Από την πλευρά της, η Μπαρτσελόνα είχε πρώτο σκόρερ τον Χουέρτας με 15 πόντους. 14 είχε ο Τόμιτς και 11 Ολεσον. Στους δύο πόντους έμεινε ο Παπανικολάου.

Τα επιμέρους σκορ των δεκαλέπτων (πρώτη η Ρεάλ): 16-17, 22-25, 22-17, 17-17

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 7, Σάδα, Χουέρτας 15 (1), Αμπρίνες 7 (2), Ναβάρο 5, Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 2, Όλεσον 11 (1), Λόρμπεκ 8, Νάχμπαρ 7 (1), Τόμιτς 14, Πούλεν.

ΡΕΑΛ Μ. (Λάσο): Ντρέιπερ 5 (1), Φερνάντεθ 19 (4), Ρέγες 9, Μίροτιτς 17 (2), Ροντρίγκεθ 8, Κάρολ 2, Ντάρντεν 2, Γιουλ 9, Μπουρούσης 2, Σλότερ 4, Μεϊρί.