Pregame: ΟΦΗ – Πανθρακικός

* Την πρώτη του ήττα μετά από 3 «αήττητα» παιχνίδια (1 νίκη, 2 ισοπαλίες) γνώρισε ο ΟΦΗ την προηγούμενη αγωνιστική στην Τούμπα.

* Η ήττα του από τον ΠΑΟΚ ήταν η 2η στα τελευταία 7 παιχνίδια (2 νίκες – 3 ισοπαλίες).

* Εντός έδρας δεν έχει νίκη στα τελευταία 2 παιχνίδια. Η Βέροια τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα στο "Θ. Βαρδινογιάννης" (0-1) και εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός τπον υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1. Τελευταία του νίκη μπροστά στο κοινό του το 2-1 επί του Παναιτωλικού στις 21 Δεκεμβρίου. Πέρα από την ήττα από τη Βέροια, σε 10 παιχνίδια έχει 4 νίκες και 6 ισοπαλίες.

* Ως γηπεδούχος έχει δεχθεί μόλις τα 7 από τα 28 γκολ που έχει παθητικό.

* Ο Πανθρακικός, ο οποίος "τρέχει" ένα εκπληκτικό σερί 6 εντός έδρας νικών με γκολ 12-2, ψάχνει βαθμούς και εκτός έδρας.

* Ως φιλοξενούμενος έχει κερδίσει μόνο στη Λεωφόρο (1-2 τον Παναθηναϊκό στις 20 Οκτωβρίου), έχοντας στα υπόλοιπα 10 ματς μοιρασμένες ισοπαλίες και ήττες. Μετά τη νίκη επί του "τριφυλλιού", έκανε 4 ήττες και 2 ισοπαλίες μακριά από την Κομοτηνή.

* Στις τελευταίες 6 αγωνιστικές έχει χάσει μόνο από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Στα υπόλοιπα 5 ματς έκανε 4 νίκες και 1 ισοπαλία. * Μόλις μία φορά έχει καταφέρει ο ΟΦΗ να κερδίσει τον Πανθρακικό στην Σούπερ Λίγκα. Στις 22 Μαρτίου 2009, έπειτα από ένα καταπληκτικό παιχνίδι που έληξε 4-3. Το σκορ στο 18ο λεπτό ήταν ήδη 2-2, με τους Κανωτίδη, Σίτο Ριέρα να βάζουν δύο φορές τον Πανθρακικό μπροστά στο σκορ και τους Πόποβιτς Μπαρκουάν να ισοφαρίζουν ισάριθμες. Στο δεύτερο ημίχρονο δύο γκολ του Σφακιανάκη στο 60′ και στο 82′ χάρισαν τη νίκη στους Κρητικούς, κι ενώ νωρίτερα ο Φώτης Κωνσταντινίδης είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 3-3. Προπονητής του ΟΦΗ ήταν ο Γιάννης Ματζουράκης και του Πανθρακικού ο Εμίλιο Φερέρα. Στα υπόλοιπα 4 παιχνίδια, η ομάδα της Κομοτηνής έκανε 2 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Ωρα έναρξης: 17:15 – Novasports2
Γήπεδο: Θ. Βαρδινογιάννης
Διαιτητής: Αθανάσιος Γιάχος (Χίου)
Α’ Βοηθός: Σ. Γουργιώτης (Φθιώτιδας)
Β’ Βοηθός: Φ. Ελευθερίου (Αθηνών)
4ος Διαιτητής: Χ. Καλογερόπουλος