Στον τελικό η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα επικράτησε με 2-0 της Ουντινέζε στο "Αρτέμιο Φράνκι" και με το "χρυσό" γκολ από το πρώτο ματς (1-2) πήρε την πρόκριση για τιον τελικό του Coppa Italia, όπου θα αναμετρηθεί με το νικητή του ζευγαριού Νάπολι-Ρόμα στον τελικό της διοργάνωσης.
Οι "βιόλα" άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Πασκουάλ και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 61ο λεπτό με τον Κουαδράδο παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Οι "ζέβρες" τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς o Ντομίτσι αποβλήθηκε με κόκκινη στο 96′, ενώ στο 93′ είχε αποβληθεί και ο συμπαίκτης του, Μπαντού που καθόταν στον πάγκο της ομάδας!

Φιορεντίντα: Νέτο, Ροντρίγκεζ, Πασκουάλ, Ντιακιτέ, Σάβιτς (60’ Κόμπερ), Χοακίν (89’ Βάργκας), Πιζάρο, Ακουιλάνι, Φερνάντεζ, Κουαδράδο, Μάτρι (57’ Μάτος).

Ουντινέζε: Σκουφέτ, Ντανίλο, Ντομίτσι, Ερτό, Γκάμπριελ Σίλβα (91’ Γιεμπντά), Βίντμερ, Πίντσι (57’ Μουριέλ), Περέιρα, Αλάν, Φερνάντεζ, Ντι Νατάλε (80’ Λόπεζ).