Ανατροπή και τελικό η Νάπολι, 3-0 τη Ρόμα

Η Ρόμα δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το 3-2 του πρώτου αγώνα και η Νάπολι, που κέρδισε 3-0, ανέτρεψε το σκορ στη ρεβάνς και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, εκεί που την περιμένει η Φιορεντίνα
Την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, εκεί που θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Φιορεντίνα, πανηγυρίζει η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ.

Οι παρτενοπέι ανέτρεψαν την ήττα με 2-3 του πρώτου αγώνα στη Ρώμη και κερδίζοντας 3-0 τους τζιαλορόσι εξασφάλισαν το εισιτήριο της πρόκρισης.

Ο Καγεχόν άνοιξε το σκορ στο 33′, δίνοντας ήδη σκορ πρόκρισης στη Νάπολι. Το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι το ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλα τέρματα.

Ο συνήθως ύποπτος, Ιγκουαΐν, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 48′ και ο Ζορζίνιο τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η Ρόμα τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο αφού στο 79′ αποβλήθηκε ο Στρούτμαν, σε σημείο βέβαια που η πρόκριση είχε κριθεί.