Περίπατος με Εφές και 4-2 για Ολυμπιακό

Την 3η διαδοχική νίκη που τον διατηρεί ζωντανό στο κυνήγι της 2ης θέσης του 5ου ομίλου πέτυχε ο Ολυμπιακός στο κατάμεστο ΣΕΦ, συντρίβοντας 78-60 την Εφές , για την 6η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας. Στο 4-2 το ρεκόρ των Πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι έχουν μπροστά τους Παναθηναϊκό και Φενέρ εκτός έδρας!Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ζεστός και προηγήθηκε 7-2, αλλά η Εφές με τρίποντο του Βασιλειάδη ισοφάρισε 7-7 στο 4′. Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και προσπέρασαν 13-7. Μάλιστα στο 8′ προηγήθηκαν 19-10 έχοντας 8/8 δίποντα! Με τον Σπανούλη να φτάνει τους 10 πόντους και τον Λοτζέσκι τους 7, το σκορ έγινε 24-10 με 11/13 σουτ εντός πεδιάς!

Δυο – τρεις χαλαρές άμυνες και ισάριθμες κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα στην Εφές να πλησιάσει στους 8 (24-16) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Ο Ολυμπιακός έψαχνε ρυθμό, ριμπάουντ, πήγαινε σε σετ επιθέσεις και η Εφές "έχτισε" ένα επί μέρους 9-16, μειώνοντας 33-26 στο 16′.  Με τον Μπέγκιτς να εκμεταλλεύεται τον τραυματισμό του Γκονλούμ και να πετυχαίνει τους 7 από τους 12 πόντους του Ολυμπιακού στην 2η περίοδο (!), το ημίχρονο έκλεισε 36-29.

Ενα ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα της επανάληψης, που μεταφράστηκε σε σερί 15-0, μετέτρεψε το 38-33 του 21′ σε 53-33 στο 26′! Με μαξιλαράκι το +20 και τον Ντάνστον να φτάνει τους 13 πόντους με 5/5 δίποντα (!), όλα έγιναν εύκολα για τους πρωταθλητές Ευρώπης… Η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 62-43, χάρη σε μια φάση για highlights, που χάρισαν στους φιλάθλους τους οι Σλούκας (ασίστ) και Πέτγουεϊ (άλμα στο.. Θεό και κάρφωμα).

Σπανούλης, Λοτζέσκι, Ντάνστον πήραν ανάσες, ο Μπαρτζώκας, απαλλαγμένος από το άγχος, κάθισε στην άκρη του πάγκου του και είδε την ομάδα του να "σβήνει" τις μηχανές και το 70-46 (στο 35′) να γίνεται 70-56 στο 37′ με ένα 0-10 των Τούρκων.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 12-17, 26-14, 16-17