71-87: Ναυάγιο ΠΑΟ στη Μάλαγα και 3-3

Σε κακή βραδιά ο Παναθηναϊκός, συνετρίβη 71-87 στην Ανδαλουσία από τη Μάλαγα για την 6η αγωνιστική του Top 16 και το ρεκόρ του ξεκινήματος (3-0) έγινε 3-3…► Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ακολούθησε το γρήγορο ρυθμό της Μάλαγα και η δικαίωση ήρθε έξω από τα 6,75μ. Με τους Κάρι και Μπράμος να έχουν 5/5 τρίποντα (!), η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκρυψε κάτω από το… χαλάκι κάποιες αδυναμίες στην άμυνα. Προηγήθηκε 17-18 και έκλεισε το δεκάλεπτο 20-23, με δύο εύστοχες βολές του Φώτση.

Με τον Ραμέλ Κάρι να είναι "καυτός" και να πετυχαίνει 5 διαδοχικούς πόντους (4/4 τρίπ.) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +7 στο 13′ (23-30). Ούτε δύο λεπτά δεν χρειάστηκε η Μάλαγα για να εκμεταλλευτεί ένα μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 8-0 (δύο τρίποντα από τους Τούλσον και Κέινερ-Μέντλεϊ) προηγήθηκε 31-30 στο 15′. Με τους Φώτση – Ματσιούλις να έχουν τις λύσεις, η ελληνική ομάδα προσπέρασε 34-36, αλλά τα 8/16 τρίποντα των Ισπανών τον έφεραν σε θέση κυνηγού ως το τέλος του ημιχρόνου (44-42). Ψηλό σκορ, με τον Παναθηναϊκό να έχει επιθετικό οίστρο, αλλά να του λείπει η καλή περιφερειακή άμυνα.

Με τη Μάλαγα να έχει 11 επιθετικά ριμπάουντ (23 συνολικά έναντι 13 του Παναθηναϊκού), η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι παίρνοντας σκορ από τους Βάσκεθ – Γκρέιντζερ προηγήθηκαν 52-46. Δύο τρίποντα των Διαμαντίδη – Ματσιούλις και ένα καλάθι του Λάσμε, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 26′ (54-54). Με τον Γκαμπονέζο να "σβήνει" τα φώτα στην άμυνα και γκολ – φάουλ του Ματσιούλις ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 2-11 και προηγήθηκε 54-57 στο 27′. Τέσσερα διαδοχικά λάθη στην επίθεση και ένα 7-0 σερί των γηπεδούχων, διαμόρφωσαν το 61-57, σκορ 3ης περιόδου.

Με τον Ράιαν Τούλσον να πετυχαίνει 7 σερί πόντους και να φτάνει τους 20(!), η Μάλαγα προηγήθηκε 67-59 και 69-61 στο 33′. Νέο τρίποντο του Κέινερ-Μέντλεϊ και οι Ισπανοί έφτασαν για πρώτη φορά στο +9 (72-63), τη στιγμή που στην επίθεση ο Παναθηναϊκός έφτανε τα 14 λάθη (έναντι 4 της Μάλαγα)! Η διαφορά έφτασε σε διφήφιο νούμερο στο 36′, με την ομάδα του Πλάθα να ολοκληρώνει ένα επιμέρους 20-6 και να προηγείται 74-63! Ο Κέινερ-Μέντλεϊ με το 5ο του τρίποντο και ο Στίματς με εύκολο καλάθι έκαναν το 79-66 στο 38′, βάζοντας πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.