Διπλό του ΚΑΟΔ, 74-70 τον Ηλυσιακό

Μετά από ένα ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος, ο ΚΑΟΔ επικράτησε με 74-70 του Ηλυσιακού στα Ιλίσια, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1. 8-10 για τους δραμινούς, 5-13 για την ομάδα των Ιλισίων.Μπράουν (21 π.), Τζόουνς (17 π.) και Βον (15 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μάρκοβιτς.

Πίγκραμ (23 π.) και Μποντζ (12 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Λιόγα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και με ηγέτη τον Πίγκραμ, προηγήθηκαν με +5 (10-5), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, με πρωταγωνιστή τον Βον, απάντησαν και μείωσαν στον πόντο (14-15), στο 6′.

Με τους Στέφενς και Μποντζ, ο Ηλυσιακός ξέφυγε εκ νέου με +4 (21-17) στο 9′, αλλά ο ΚΑΟΔ, με καλάθι του Τζόουνς, μείωσε σε 19-21 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τους Μάρκοβιτς και Βον, πήραν κεφάλι στο σκορ με +5 (30-25) στο 14′, διαφορά που διατήρησαν μέχρι το 35-30.

Η ομάδα του Λιόγα, με σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +3 (38-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ιλισιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με τους Αντωνάκη, Καυκή ξέφυγαν με +6 (45-39) στο 24′.

Μπράουν και Τζόουνς κατάφεραν να μειώσουν για τον ΚΑΟΔ σε 44-45, ενώ λίγο αργότερα με τους Στίγκερς και Τζόουνς, οι δραμινοί πήραν εκ νέου τα ηνία του αγώνα με +3 (56-53) στο 28′.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μάρκοβιτς να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με +2 (57-55).

Με ηγέτες τους Μπράουν και Τζόουνς, ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με +6 στο 35′ (63-57), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ηλυσιακός αντέδρασε και με σερί 8-0 από Αντωνάκη και Χατζή, πήρε το προβάδισμα με +2 (65-63) στο 37′.

Ωστόσο, για άλλη μία φορά στον αγώνα οι δραμινοί έκαναν την ανατροπή και με τον Βον, πήραν το προβάδισμα με 69-68, στο 39′.

Με το σκορ στο 70-71, ο Ηλυσιακός είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Στέφενς έκανε λάθος. Ο ΚΑΟΔ ήταν ψύχραιμος στις βολές και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 17-16, 17-22, 15-17.