Νίκη – ανάσα για Κολοσσό, 67-57 τον Πανελευσινιακό

Πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Α1, πέτυχε ο Κολοσσός, που επικράτησε με 67-57 του Πανελευσινιακού στο Βενετόκλειο, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. 7-11 για τους ροδίτες, 6-12 για την ομάδα της Ελευσίνας.Στεφανίδης (17 π.) και Σμιθ (15 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Πρίφτη.

Φαγέ (25 π.) και Τζόουνς (17 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Σκαραφίγκα.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, αλλά τους φιλοξενούμενους να κρατούν την επαφή τους με το σκορ.

Ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα +3 (28-25).

Ωστόσο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι ροδίτες ανέβασαν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 23-11, ξέφυγαν με +15 (51-36) στο 30′.

Το συγκρότημα του Σκαραφίγκα προσπάθησε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα, με την ομάδα του Πρίφτη να φτάνει στη νίκη με το τελικό 67-57.

Παρά την ήττα, η ομάδα της Ελευσίνας θα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Ρόδου, καθώς στον πρώτο γύρο είχε νικήσει με +28 (97-69).

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 15-14, 23-11, 16-21.